آموزش تضمینی فارکس – آموزش فارکس از صفر تا صد

فارکس به زبان ساده

آموزش تضمینی فارکس : بازار تبادل ارز خارجی یا فارکس، یک بازار نامتمرکز دو طرفه، برای تبادل و معامله‌گری ارز است. این بازار نرخ تبدیل ارز را برای همه ارزها تعیین می‌کند. اکنون فارکس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین بازار مالی در جهان است .

در بازار تبادل ارز جهان تمامی بانک‌ها (اعم از تجاری و مرکزی و سرمایه‌گذاری)، مؤسسات مالی بزرگ، شرکت‌های چند ملیتی، تاجران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های صادرات و واردات، صندوق‌های بازنشستگی، سفته‌بازها و اشخاص حقیقی در آن ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و دیگر پول های کشور ها را داد و ستد می‌کنند.

خرید و فروش در بازار فارکس به چه معناست ؟

به عنوان مثال ما جفت ارز یورو به دلار را میخریم. در اینجا ما نسبت به بالا رفتن قیمت یورو و پایین رفتن قیمت جهت معاملاتی داریم. در حقیقت یورو را خریدیم و دلار را فروختیم و یا فرض کنید پوند به دلار را میفروشیم. در اینجا ما نظرمان این بوده که قیمت پوند میریزد و دلار قوی می شود. به عبارتی دیگر دلار را خریده ایم و پوند را فروخته ایم.

ما معامله گرها در بازار فارکس ارزهایی را معامله میکنیم که سود زیادی داشته باشد. گاهی وقت ها ارزهایی را میفروشیم در برابر دیگری،گاهی وقت ها نظرمان مثبت است و ارز دیگری را میخریم.

 

پر حجم ترین و مهم ترین جفت ارزهای معاملاتی در بازار فارکس کدام ارزها هستند ؟

 جفت ارز یورو دلار پرحجم ترین جفت ارز معاملاتی در بازار فارکس است که بیش از 23% حجم روزانه تمامی بازار برای این جفت ارز هست. بیش از 1 تریلیون دلار. جای تعجب ندارد که یورو دلار بزرگترین و جذابترین جفت ارز دنیاست، زیرا که این جفت ارز بیانگر دو قطب اقتصاد دنیا یعنی اروپا و آمریکا هستند و به شدت جفت ارز مهمی در تمامی تاریخ بوده و هست و خواهد بود.

لوریج چیست ؟

لوریج و یا اهرم معاملاتی اعتباری است که کارگزار به معامله گران خود میدهد که بتوانند در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی حجم بیشتری معامله کنند و پول بیشتری در بیاوردند.

به عنوان مثال : شما در حساب معاملاتی خود 1000 دلار دارید و تصمیم گرفته اید که با پول خود طلا بخرید. اگر شما بدون اهرم  معامله کنید، میتوانید تقریبا یک اونس طلا بخرید. یک اونس طلا در قیمت 1300 میخرید و در حالتی سود خوبی میکنید که کلا اقتصاد دنیا متحول شود و طلا از 1300 با 2300 برسد که در این حالت شما تقریبا 1000 دلار سود میکنید.

اما حالتی را در نظر بگیرید که از اهرم استفاده کنیم. ما 1،000 دلار در حساب معاملاتی فارکس خود پول داریم و کارگزار به ما اعتبار 100 برابر داده است. یعنی می شود 100،000 دلار!!!!

معاملات کوتاه و بلند در فارکس(لانگ و شرت)

زمانی که می خواهید معامله را شروع کنید اول باید تعین کنید می خواهید بخرید یا بفروشید . اگر می خواهید خرید کنید یعنی اینکه ارزش ارز پایه بیشتر شود و آن را با قیمت بالا تر فروشید . درفارکس به این نوع پوزیشن لانگ می گویند .

حالا بر عکس آن اگر می خواهید بفروشید یعنی اینکه ارزش ارز پایه را به کم کنید و سپس آن را با قیمت پایین تری بازخرید بکنید به آن شرت می گویند .

اسپرد چیست ؟

به تفاوت بین قیمت درخواستی و پیشنهادی اسپرد می گویند .

 لات چیست ؟

توضیح لات را با یک مثال شروع می کنیم مثلا وقتی که شما به سوپرمارکت می روید و می خواهید تخم مرغ بخرید نمی توانید یک عدد یا یک نصفه بخرید بسته های تخم مرغ معمولا 6 یا 12 عددی است . در بازار هم همین شکلی است شما نمی توانید یک یورو بخرید یا بفروشید بنابراین معمولاً بسته به نوع بروکر و حساب شما ، تعداد زیادی از ۱۰۰۰ واحد ارز (میکرو لات) ، ۱۰۰۰۰ واحد (مینی لات)، یا ۱۰۰۰۰۰ واحد (لات استاندارد) ارائه می‌شود .

پیپ در فارکس چیست ؟

واحد اندازه‌گیری برای بیان تغییر ارزش بین دو ارز پیپ نامیده می‌شود . . پیپ معمولاً آخرین رقم اعشار مظنه قیمت است .

پیپت در فارکس چیست ؟

تعدادی از کارگزاران در فارکس هستند که جفت ارزها را فراتر از اعشار استاندارد ۴ و ۲ رقم و تا اعشار ۵ و ۳ منتشر می‌کنند ؛ آنها از PIPS کسری نقل قول کرده که «پوینت» یا «پیپت» نیز نامیده می شود .

تحلیل در بازار فارکس

در بازار فارکس برای تحلیل باز 3 راه وجود دارد .

تحلیل تکنیکال

تحلیل بنیادی

تحلیل احساسات بازار

تحلیل تکنیکال = معامله گرانی که در بازار از این نوع تحلیل استفاده می کنند اساس معاملاتی خودشان را بر پایه اخبار و اطلاعات اقتصادی که از طریق وب‌سایت‌ها و خبرگذاری‌ها انتشار می‌یاب می گذارند .  در واقع آنها معنقدند که هر خبری که در بازار انتشار میابد می تواند باعث تغییر در قیمت شود .

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال = تحلیل بنیادی راهی برای سیر در بازار فارکس از طریق تجزیه و تحلیل نیروهای اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی است که ممکن است بر قیمت‌های ارز اثر بگذارند . آن چیزی که قیمت راتعیین می کند عرضه و تقاضا است .

تماس با پشتیبانی

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top