شیوه معامله در بازار فارکس

آموزش رایگان بازار فارکس : بازار تبادل ارز خارجی یا فارکس ، اختصاری یک بازار نامتمرکز دو طرفه ، برای تبادل و معامله‌گری ارز است . این بازار نرخ تبدیل ارز را برای همه ارزها تعیین می‌کند . اکنون فارکس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین بازار مالی در جهان است. ساده‌ترین تعریف برای «دادوستد» ، «تبدیل یک ارز به ارز دیگر است» که حجمی از این تبادل‌ها به منظور خرید و فروش کالا یا خدمات شرکت‌ها یا دولت‌ها ، هزینه‌های سفر و خرید جهانگردان یا سرمایه‌گذاری اشخاص یا بنگاه‌ها در کشور مورد استفادهٔ ارز می‌باشد . البته بیشترین حجم تبادل‌های ارزی با هدف کسب سود از تفاضل قیمت خرید و فروش انجام می‌گیرد . چیزی که تفاوت دو مقدار Bid و Ask در معاملات محسوب می‌شود .

آموزش رایگان فارکس

برای بررسی نحوه معامله در این بازار ، ابتدا باید ببینیم از سنجش و تبدیل ارزها چه سودی بدست می آید . فارکس بازار پر نوسانی است، اما با وجود نوسانات زیاد خود، بازاری امن است . از این لحاظ امن است که کمتر حرکات غیرقابل تصور در جفت ارزها مشاهده می شود . در این بازار ، ارزی وجود ندارد که طی یک شب از بین برود و نابود شود. پس بازاری کاملا امن است .

آموزش رایگان بازار فارکس
آموزش رایگان بازار فارکس

همواره ارز اول ، ارز پایه Base currency و ارز دوم ، ارز متقابل quote currency است . ارز پایه ، دارای مبنای یک است. مثلا اگر هر دلار را برابر با ۱۱۱ ین ژاپن درنظر بگیریم ، ارز پایه دلار است و ارز متقابل ین است .

انواع جفت ارزها

جفت ارزها در سه دسته قرار دارند : جفت ارز های اصلی / کراس و نو ظهور و هر یک دارای زیر مجموعه های زیادی هستند .

جفت ارز اصلی : جفت ارزهای اصلی، تمام برابری ارزی مهم که دلار آمریکا در یک طرف آن قرار داشته باشد، جفت ارز اصلی می گویند . زیرا قوی ترین ارز موجود در جهان، دلار آمریکا با نقدشوندگی بسیارزیاد است. این امر باعث شده دلار آمریکا پایه بازارهای مالی بین المللی شود. همچنین ، هر برابری ارزی دلار با یک ارز معتبر و مهم جهانی مانند موارد زیر، در دسته جفت ارزهای اصلی قابل معامله در بازار فارکس قرار دارد.

جفت ارز کراس : جفت ارزهای کراس ازجمله EUR/GBP، EUR/CHF، GPB/JPY و … دارای دلار آمریکا نیستند اما از برابری ارزهای بزرگ دنیا حاصل می شوند. EUR/GBP مهمترین جفت ارز کراس است و دارای نقش مهمی در بازار اقتصاد دنیاست .

جفت ارزهای فرعی : در بازار فارکس ، معاملات کمتری در جفت ارزهای فرعی انجام می شود. این جفت ارزها در اقتصاد دنیا اهمیت زیادی ندارند. جفت ارزهای فرعی یا نوظهور از برابری ارزهایی مانند روپیه، دینار، لیر، روبل، کرن و غیره تشکیل شده اند و حجم کمتری در بازار جهانی دارند .