آموزش رایگان بازار فارکس و شیوه معامله در این بازار

شیوه معامله در بازار فارکس

آموزش رایگان بازار فارکس : بازار تبادل ارز خارجی یا فارکس ، اختصاری یک بازار نامتمرکز دو طرفه ، برای تبادل و معامله‌گری ارز است . این بازار نرخ تبدیل ارز را برای همه ارزها تعیین می‌کند . اکنون فارکس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین بازار مالی در جهان است.

ساده‌ترین تعریف برای «دادوستد» ، «تبدیل یک ارز به ارز دیگر است» که حجمی از این تبادل‌ها به منظور خرید و فروش کالا یا خدمات شرکت‌ها یا دولت‌ها ، هزینه‌های سفر و خرید جهانگردان یا سرمایه‌گذاری اشخاص یا بنگاه‌ها در کشور مورد استفادهٔ ارز می‌باشد . البته بیشترین حجم تبادل‌های ارزی با هدف کسب سود از تفاضل قیمت خرید و فروش انجام می‌گیرد . چیزی که تفاوت دو مقدار Bid و Ask در معاملات محسوب می‌شود .

آموزش رایگان فارکس

برای بررسی نحوه معامله در این بازار ، ابتدا باید ببینیم از سنجش و تبدیل ارزها چه سودی بدست می آید . فارکس بازار پر نوسانی است، اما با وجود نوسانات زیاد خود، بازاری امن است . از این لحاظ امن است که کمتر حرکات غیرقابل تصور در جفت ارزها مشاهده می شود . در این بازار ، ارزی وجود ندارد که طی یک شب از بین برود و نابود شود. پس بازاری کاملا امن است .

آموزش رایگان بازار فارکس
آموزش رایگان بازار فارکس

همواره ارز اول ، ارز پایه Base currency و ارز دوم ، ارز متقابل quote currency است . ارز پایه ، دارای مبنای یک است. مثلا اگر هر دلار را برابر با ۱۱۱ ین ژاپن درنظر بگیریم ، ارز پایه دلار است و ارز متقابل ین است .

انواع جفت ارزها

جفت ارزها در سه دسته قرار دارند : جفت ارز های اصلی / کراس و نو ظهور و هر یک دارای زیر مجموعه های زیادی هستند .

جفت ارز اصلی : جفت ارزهای اصلی، تمام برابری ارزی مهم که دلار آمریکا در یک طرف آن قرار داشته باشد، جفت ارز اصلی می گویند . زیرا قوی ترین ارز موجود در جهان، دلار آمریکا با نقدشوندگی بسیارزیاد است. این امر باعث شده دلار آمریکا پایه بازارهای مالی بین المللی شود. همچنین ، هر برابری ارزی دلار با یک ارز معتبر و مهم جهانی مانند موارد زیر، در دسته جفت ارزهای اصلی قابل معامله در بازار فارکس قرار دارد.

جفت ارز کراس : جفت ارزهای کراس ازجمله EUR/GBP، EUR/CHF، GPB/JPY و … دارای دلار آمریکا نیستند اما از برابری ارزهای بزرگ دنیا حاصل می شوند. EUR/GBP مهمترین جفت ارز کراس است و دارای نقش مهمی در بازار اقتصاد دنیاست .

جفت ارزهای فرعی : در بازار فارکس ، معاملات کمتری در جفت ارزهای فرعی انجام می شود. این جفت ارزها در اقتصاد دنیا اهمیت زیادی ندارند. جفت ارزهای فرعی یا نوظهور از برابری ارزهایی مانند روپیه، دینار، لیر، روبل، کرن و غیره تشکیل شده اند و حجم کمتری در بازار جهانی دارند .

لات چیست ؟

یکی از مقادیری که ما در فارکس با آن سر و کار داریم لات هستش لات در واقع واحد اندازه گیری حجم معاملات در فارکس هست .

اگر با یک لات استاندارد (100،000) معامله کنیم ، هر پیپ تغییر 10 دلار سود یا زیان در پی دارد .

اگر با یک مینی لات (10،000) معامله کنیم , هر پیپ تغییر 1 دلار سود یا زیان دارد .

اهرم یا لوریج چیست ؟

شاید مبلغ 100000 دلار برای خیلی از افراد مبلغ سنگینی باشد و فرد چه گونه می تواند مبلغ زیادی را معامله کند . بروکر مثل بانک 100000 دلار را در اختیار شما می گذارد و شما فقط باید 100 دلار به عنوان سپرده حسن نیت بدهید و با سود و ضرر شما این مبلغ کم و زیاد می شود . معامله کردن در فارکس با استفاده از اهرم یک همچین حالتی دارد . مقدار لوریجی که استفاده می کنید بستگی به خودتان و بروکرتان دارد .

انواع سفارشات در فارکس

در بازار یک سری سفارش ها وجود دارد که بیشتر افراد از آن استفاده می کنند .

سفارشات به دو دسته تقسیم می شود :

سفارش بازار / سفارش معلق

سفارش بازار سفارشی هست که بلافاصله در قیمتی که کارگزار شما ارائه کرده است اجرا می شود .

سفارش معلق سفارشی هست که با قیمتی که شما تعیین کرده اید در زمان دیگری ارائه می شود .

آموزش رایگان بازار فارکس
آموزش رایگان بازار فارکس

اسلیپیج چیست ؟

بین نرخی که شما درخواست داده اید و نرخی که بروکر شما معامله را انجام داده تفاوتی وجود دارد که به آن اسلیپیج می گویند . اسلیپیج معمولا در بازار های پر نوسان اتفاق می افتد .

سفارش لیمیت :

این نوع سفارش یا برای خرید زیر قیمت فعلی بازار هست یا برای فروش بالا تر از قیمت فعلی بازار .

سفارش بای لیمیت را زمانی که بخواهند خرید را زیر قیمت فعلی بازار انجام دهند در بازار قرار می گیرد .

سفارش سل لیمیت هم زمانی که بخواهند بالا تر از قیمت فعلی بازار بفروشند در بازار قرار می گیرد .

پیپ چیست ؟

پیپ یک واحد اندازه گیری هست که برای ارزش بین دو ارز استفاده می شود . پیپ معمولاً آخرین رقم اعشار مظنه قیمت است.

بروکر های فارکسی هستند که جفت ارز را فراتر از اعشار استاندارد “4  و 2 ” تا اعشار “5 و 3” محاسبه و اعلام می کنند . آنها از PIPS کسری محاسبه می کنند که « نقطه » یا « پیپت » نیز نامیده می شود .

بهترین استراتژی های سود ده فارکس

3 معیار وجود دارد که معامله گران می توانند برای مقایسه استراتژی های مختلف فارکس در مورد مناسب بودن آنها برای خودشان استفاده کنند :

منابع زمانی مورد نیاز

فراوانی فرصت های معاملاتی

فاصله معمولی تا تارگت های سوددهی

 تماس با پشتیبانی

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top