آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده برای مبتدی ها

نوشته توسط : adminfastدر تاریخ : 06 آذر 1400نظرات : بدون نظربازدید : 5 بازدیدمربوط به : مقالات آموزشی

آموزش مقدماتی فارکس

آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده : بازار مبادله ارز ، که معمولاً به عنوان “فارکس” یا “FX” شناخته می شود و بزرگترین بازار مالی در جهان است . بازار FX یک بازار جهانی و بدون مرکزیت است یعنی هیچ مرکز فیزیکی در دنیا ندارد و در آن واحدهای پولی جهان دست به دست مبادله می شوند . نرخ تبدیل ارز هر ثانیه تغییر می کند بنابراین یک بازار دائماً گداخته و جاری است .

ساعت فعالیت بازار فارکس

جدا از حجم زیاد معاملات فارکس ، بازار نیز به ندرت بسته می‌شود ! تقریباً شبانه روزی باز است . بازار فارکس ۲۴ ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته باز است و فقط در آخر هفته (شنبه و یکشنبه) بسته می‌شود . بنابراین برخلاف بازارهای سهام یا اوراق قرضه، بازار فارکس در پایان هر روز کاری بسته نمی‌شود .

انواع جفت ارز

جفت ارزهای اصلی در فارکس : آن‌ها را ارزهای اصلی می‌نامند زیرا ارزهای پرمعامله هستند و بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را مدیریت می‌کنند. در بازار فارکس فقط ارزهای   USD، EUR، JPY، GBP و CHF را به عنوان ارزهای اصلی در نظر می‌گیرند و AUD ،NZD و CAD را به عنوان ارزهای کالا برچسب گذاری می‌کنند. نمادهای ارز همیشه دارای سه حرف هستند که دو حرف اول نام کشور و حرف سوم نشان دهنده نام واحد پول آن کشور است که معمولاً حرف اول نام واحد پول است. این سه حرف به کدهای ارز ISO 4217 معروف هستند.

جفت ارزهای فرعی یا کراس : جفت ارزهای فرعی شامل دلار آمریکا نمی‌شود. جفت‌هایی که شامل هر یک از ارزهای اصلی هستند نیز به عنوان مینور شناخته می‌شوند . ارزهای کراس‌ در حالی که به اندازه شرکت‌های بزرگ اغلب مورد معامله قرار نمی‌گیرند، اما هنوز بسیار نقد شونده هستند و هنوز فرصت‌های معاملاتی زیادی را فراهم می‌نمایند .

جفت ارزهای عجیب : جفت ارزهای عجیب و غریب از یک ارز اصلی و یک ارز از یک بازار در حال ظهورEM مانند : برزیل ، مکزیک ، شیلی، ترکیه یا مجارستان تشکیل شده است .

آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده

آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده

سشن معاملات در فارکس چیست و بهترین زمان Forex Session چه زمانیست ؟

بازار فارکس ۲۴ ساعته است اما این به معنی آن نیست که همواره روند معاملات در بازار به یک صورت و ثابت باشد . این موضوع به این دلیل است که اگر الان در یک‌طرف دنیا شب باشد و بازار تعطیل است ، در عوض در طرف دیگر دنیا روز است و فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی دنیا در جریان هستند، که این موضوع روی قیمت‌ها نیز تاثیرگذار خواهد بود .

برای اینکه ساعات کار در فارکس را بهتر بشناسیم نیاز داریم که بدانیم یک روز ۲۴ ساعته در فارکس به چه نحوی تقسیم‌بندی شده است و در واقع ساعات کار بازارهای جهانی را بهتر بشناسیم .

انواع سشن‌های معاملاتی بازار فارکس

در جدول زیر ساعات بازگشایی و تعطیلی این مارکت‌ها را به وقت GMT مشاهده می‌کنید:

بازار زمان بسته شدن زمان بازگشایی
سشن آمریکا 21:00 16:30
سشن اروپا 16:30 08:00
سشن آسیا 08:00 0:00

اسپرد چیست ؟

در بازارهای مالی جهانی مفهومی وجود دارد به اسم اسپرد که تاثیر مهمی در معاملات و موفقیت معامله گران در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی دارد جهان دارد . اختلاف بین خرید و فروش را اسپرد می گویند .

آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده

آموزش مقدماتی فارکس به زبان ساده

عوامل تاثیرگذار در اسپرد بازار فارکس

نقدینگی و حجم بازار / نوسانات بازار / اعتبار دارایی معامله شونده

نحوه محاسبه سود و زیان چگونه است ؟

برای معامله کردن در بازار فارکس، شما باید با یک سری مسائل ابتدایی آشنا باشید که بتوانید به خوبی معامله کنید و سود و زیان خود را حساب کنید . یکی از پایه ای ترین این مسائل، پیپ هست .

پیپ چیست ؟پیپ به  عدد 0.0001  یک قیمت میگویند.در حقیقت به 0.01 یک درصد پیپ میگویند.

استفاده پیپ در چیست؟

در بازارهای مالی میزان حرکت قیمت به دلار، یورو و یا… نیست. چون دارایی های زیاد با ارزهای پایه زیادی وجود دارند، از پیپ استفاده میشود. 10 دلار جا به جا می شود میگویند 100 پیپ جا به جا شده. و یا هنگامی نفت یک دلار جا به جا میشود 100 پیپ جا به جا شده. پیپ در بازارهای مالی نقش مهم و حیاتی ای دارند و مبدا تمامی معاملات هستند ، ما با مفهوم پیپ میتوانیم متوجه شویم که چه مقدار از بازار نوسان گرفته ایم و چند پیپ سود کردیم . اما فقط با پیپ نمی شود مقدار سود و زیان را مشخص کرد و وارد معامله شد .

تماس با پشتیبانی

امتیاز بده لطفا!