اصطلاحات فارکس به زبان ساده

نوشته توسط : adminfastدر تاریخ : 01 بهمن 1400نظرات : بدون نظربازدید : 3 بازدیدمربوط به : مقالات آموزشی

چگونه باید قیمت های فارکس را خواند ؟

اصطلاحات فارکس به زبان ساده : بازاری که در آن مبادله ارز انجام می شود را فارکس می گویند فارکس بزرگ ترین بازار مالی در جهان است. این بازار هیچ گونه محدودیت فیزیکی ندارد این بازار, یک بازار جاری است چرا که نرخ ارز دائما تغییر می کند.

ارزهای اصلی در فارکس

در بازار فارکس ارز های زیادی وجود دارد اما بهتر است معامله خود را با ارز فارکس شروع کنید به دلیل اینکه ارز های اصلی حجم سنگینی از معاملات را انجام می دهد.

نماد ارزها در فارکس چگونه شکل می گیرند ؟

نماد های ارز همیشه 3 حرف دارند که دو حرف اول آن نام کشور و حرف سوم آن به واحد پول آن کشور اشاره دارد. برای مثال NZ مخفف نیوزیلند، و D مخفف دلار است.

 جفت ارزهای کراس اصلی

جفت ارز هایی که شامل دلار آمریکا نیستند را جفت ارز کراس می گویند. کراس هایی که یک جفت اصلی دارند را مینور می گویند. کراس ها اگر چه به اندازه ارز های اصلی خرید و فروش نمی شوند اما باز هم کاملا نقدشونده هستند.

جفت ارزهای اگزوتیک

در این نوع جفت ارز یک طرف آن ارز اصلی و طرف دیگر آن ارز نو ظهور قرار دارد. حجم معامله در این جفت ارز به اندازه جفت ارز های اصلی و جفت ارز های کراس نیست.

همانطور که گفتیم ارز ها به صورت جفت ارز قیمت گذاری می شوند و به ین دلیل است که شما دارید یک ارزی را می خرید و همان زمان یک ارزی را می فروشید.

لیست اصطلاحات فارکس به زبان ساده

ارز پایه و ارز قیمت گذاری شده

شما در فارکس یک ارز را با ارز دیگر مبادله می کنید و ارز ها در رابطه با ارز های دیگر قیمت گذاری می شوند.

برای مثال                 GBP/USD=1.21228

GBP  ارز پایه و USD   ارز دوم می باشد. هنگام خرید، نرخ تبدیل به شما می گوید که برای خرید یک واحد از ارز پایه، به چند واحد ارز قیمت گذاری شده نیاز است. هنگام فروش، نرخ تبدیل به شما می گوید که در ازای فروش یک واحد از ارز پایه، چند واحد از ارز قیمت گذاری شده دریافت می کنید.

“لانگ” و “شورت” یعنی چه ؟

اگر شما می خواهید خرید کنید تا ارزش ارز پایه بالا تر رود و آن را با قیمت بالا تری بفروشید به آن لانگ می گویند. در نتیجه لانگ = خرید

اگر بخواهید بفروشید یعنی ارزش ارز پایه کاهش یابد تا ان را با قیمت کمتر خریداری کنید به آن شورت می گویند. در نتیجه شورت = فروش

فلت یا مربع

اگر موقعیت باز نداشته باشید به آن مربع یا فلت می گویند. به بستن موقعیت نیز “ مربع زدن ” گفته می شود.

BID و ASK و اسپرد

BID چیست ؟ BID ، قیمتی است که کارگزار شما در آن قیمت تمایل به خرید ارز پایه را دارد. زمانی که بخواهید چیزی را بفروشید بروکر آن را با قیمت BID از شما می خرد.

ASKچیست ؟ ASK قیمتی است که کارگزار در آن قیمت به شما ارز پایه را می فروشد. زمانی که بخواهید چیزی را بخرید بروکر آن را با قیمت ASK به شما می فروشد.

“اسپرد  “چیست ؟

به تفاوت قیمت بین BID و ASK اسپرد می گویند.

سشن‌ های معاملاتی  

بازار جهانی از ساعت 10 شب یکشنبه یکشنبه از سمت شرق شروع می شود و در طی 24 ساعت به غرب می رود. در واقع 4 سشن معاملاتی برای 4 قاره وجود دارد که شامل سشن استرالیا/ ژاپن/ اروپا و آمریکا می شود. معامله گران به جای اینکه 24 ساعت بر بازار تلاش کنند میتوانند روی یکی از سشن های معاملاتی تمرکز کنند. باید توجه داشته باشید که بین هر سشن معاملاتی فارکس، یک بازه زمانی وجود دارد که در آن دو سشن همزمان باز هستند.

بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند ؟

بازیگران در این بازار عبارتند از

بانک های بزرگ : بزرگ ترین بانک های دنبا تعیین کننده نرخ ارز هستند. بر اساس میزان عرضه و تقاضا بانک ها عموما اسپرد خرید و فروش می کنند. به خاطر همین به این بازار, بازار بین بانکی می گویند. این بانک ها روزانه حجم زیادی از تراکنش و معاملات فارکس را برای مشتریان خود انجام می دهند.

شرکت ها : شرکت ها برای ایجاد کسب و کار, در بازار ارز شرکت می کنند. حجمی که معامله می کنند کمتر از حجم معاملات بین بانکی است همچنین خرید و فروش بین شرکت های بزرگ می تواند باعث ایجتد نوسانات ارز شود.

نوسانگیران : به عمل خرید و نگهداری ارز به امید فروش آن با نرخ بالاتر در آینده سوداگری یا نوسان‌گیری ارزی می‌گویند. شعار نوسان گیران (وارد شو تا ببری ) است.

تماس با پشتیبانی

امتیاز بده لطفا!