ایالات متحده تمام ابزارهای لازم برای برنده شدن در یک جنگ تجاری را دارد

ابزار های ایالات متحده برای برنده شدن در جنگ تجاری

بازارها در نتیجه عوارض تجاری فولاد و آلومینیوم و شصت میلیارد عوارض وارد شده از کالاها از چین به شدت سقوط کرده اند، واقعاً تعجب آور نبود، زیرا ترامپ از ابتدای کار خود روشن بود مبارزات انتخاباتی که عدم تعادل تجاری برای رفع منافع آمریکایی ها باید انجام شود آیا آمریکا می تواند در جنگ تجاری با چین و دیگر متحدان تجاری پیروز شود؟

حامیان ترامپ از حرکت فعلی خوشحال خواهند شد، باید منتظر بمانیم و تماشا کنیم. نکته ای که در مورد ترامپ وجود دارد این است که، او یک مسیر پر خطر را در پیش گرفته.

استفاده از خطرات جنگ تجاری برای تسریع در برقراری تعادل مجدد شرایط تجاری با متحدان اصلی تجاری آمریكا و در نظر گرفتن این واقعیت که شرایط تجاری طی دهه های طولانی توسعه یافته است، و نه تنها حمایت از اقتصاد آمریکا، بلکه اقتصاد جهانی نیز به راحتی انجام نخواهد شد.

مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آمریکایی در معرض خطر حداکثری 

افزایش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی از چین احتمالاً کاهش شدید مصرف محلی را به همراه داشته و شرکت های متکی به واردات اجزای اصلی از چین با دشواری هایی روبرو خواهند شد.

کالاهای تولید شده در ایالات متحده قادر به رقابت نیستند و صادقانه بگویم، حتی با داشتن عوارض، در نهایت کالاهای چینی ممکن است گزینه ارجحتری باشد. کاهش مصرف محلی، چیزی که اقتصاد ایالات متحده به شدت به آن تکیه می کند، قطعاً به ضرر اقتصاد است.

از طرف دیگر، چین یک بازار کلیدی برای بسیاری از MNC های آمریکا است، از جمله اپل، مایکروسافت، بوئینگ، IBM و جنرال موتورز و… چین بیشتر از ضربه به تولیدکنندگان آمریکایی، باعث نابودی اقتصاد ایالات متحده و دلار آمریکا می شود.

با این حال، ایالات متحده هنوز هم برای پیروزی در تجارت نسبت به چین برتری دارد. آمریکا مصرف کننده شماره یک در جهان است و چین خوشحال نخواهد شد که بزرگترین مشتری خود را از دست بدهد.

پاسخ محرمانه چین در هفته گذشته بیشتر امیدوارکننده بود که باعث ایجاد راه حلی برای رفع اختلافات تجاری باشد که منجر به تحقق وعده مبارزات انتخاباتی ترامپ شده است. پاسخ مبهم قطعاً نشان می دهد که چین در تلاش است تا از جنگ تجاری دور شود، در حالی که هنوز تمایلی به نشستن و آزار و اذیت آمریکا ندارد.

در نهایت راه های زیادی وجود دارد که چین می تواند ترامپ و جمهوری خواهان را زیر پا بگذارد. جلوگیری از واردات سویا و سایر محصولات کشاورزی منجر به فلج شدن حمایت اصلی ترامپ از اواسط غرب می شود، اقدامی که به ترامپ برای دوره دوم انتخابات ضربه می زند.

روش دیگر برای تلافی جویی می تواند از طریق فروش دارایی های فعلی خزانه داری این کشور و کاهش مشارکت در حراج ها باشد، اقدامی که در زمانی صورت می گیرد که آمریکا به سرمایه گذاری خارجی نیاز جدی دارد. حال انکه محلی ها نمی توانند این سرمایه را جبران نمایند.

میزان بدهی چین در سال گذشته 126.5 میلیارد دلار گزارش شد که بیشترین مقدار در 7 سال گذشته است. اشکال در چنین اقدامی می تواند کاهش قابل توجهی در ارزش ذخایر خارجی چین باشد، اگرچه دولت می تواند ارزش یوان را کاهش دهد، اقدامی که قطعاً رئیس جمهور آمریکا را بیش از این متضرر خواهد کرد.

بار دیگر چین برتری خواهد داشت. با توجه به اینکه ممکن است آمریکا بتواند در نبرد فعلی پیروز شود. یک جنگ تجاری تمام عیار با تمامی جنگ ها و بازی ها تفاوت اساسی دارد و آن این است که هردو طرف بازنده خواهند بود و هیچ برنده ای ندارد.

آیا واقعاً حرکت رئیس جمهور می تواند بر کسری تجاری کنونی ایالات متحده تأثیر بگذارد؟

با این حال، همانطور که بازارها هفته گذشته دیدند، هیچ اقتصاد عمده جهانی به ویژه چین عقب نمانده است. تنها سوالی که باقی می ماند این است که آیا رئیس جمهور واقعاً در یک جنگ تجاری به سر می برد و چین و بقیه جهان با چه تهاجمی واکنش نشان می دهند؟

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top