تحلیل تکنیکال

تحلیل ها: تحلیل تکنیکي به معني بررسي نوسانات قیمت سهام ارز در گذشته است که به کمک نمودار وبه منظور پیش بیني حرکت آتي بازارانجام مي گیرد. در این نوع تحلیل سعي مي شود از روند قیمت یک سهم ارز در گذشته ،آینده آن پیش بیني شود .

تحلیل تکنیکی را میتوان برای هر نوع کالا یا شاخص یا سهام و غیره بکار برد. این نوع تحلیل ها ریاضیات می باشد که در چارت و اندیکاتور ( شاخص ) خلاصه می شود. یک تحلیل گر تکنیکی معتقد است که همه اطلاعات یک سهام یا یک ارز در مسابقات قیمت ان نهفته است و از روند حرکت قیمت می توان اینده انرا پیش بینی نمود.

تحلیل تکنیکی سرعت عمل بالایی داشته و به ما این امکان را می دهد که در مدت کوتاه تری نسبت به تحلیل فاندامنتال ( بنیادی یا پایه ای نیز می گویند. ) سهام شرکتی یا ارزی را مورد بررسی قرار بدهیم. تحلیل تکنیکی نیاز به دانش بالای علوم اقتصادی و سیاسی ( برعکس تحلیل فاندامنتال ) ندارد. در حال حاضر تحلیل تکنیکی در بورس های معتبر دنیا رواج زیادی پیدا کرده و طرفداران خاص خود را دارد.

مزیت این نوع تحلیل در سرعت عمل ان است و میتوان در مدت کوتاهی چندین نوع ارز یا قیمت سهام چندین شرکت را بررسی کرد ولی تحلیل فاندامنتال همین تعداد ارز یا سهام بسیار وقت گیر خواهد بود. تحلیل تکنیکی مانند هر تئوری دیگر منطق خاص خود را دارد.

در تحلیل تکنیکال بازار فارکس از دو سیستم اتوماتیک و دستی استفاده می شود. در این روش معامله گر از تحرکات و نوسانات قیمت در گذشته، آینده آن را پیش بینی می کند.

ابزار زیادی برای تحلیل چارت ها وجود دارد که می توان از مهمترین آنها می توان به خطوط مقاومت و حمایت یک ارز، خطوط فیبوناچی  و تحلیل روندها اشاره کرد. در روش دستی خود معامله گر باید این نوع تحلیل ها را انجام دهد و بر مبنای تخصص خود خرید و فروش انجام دهد. در روش اتوماتیک معامله گر از ابزارهای تحلیل تکنیکال اتوماتیک استفاده می کند و تنها وقتیکه آن ابزارها به او موقعیت های خرید یا فروش را نشان می دهند اقدام به این کار می کند.

البته استفاده صرف از روش اتوماتیک به کسی پیشنهاد نمی شود ولی شما می توانید بعد از دریافت موقعیت خرید یا فروش اتوماتیک، خودتان نیز آن را تحلیل کنید و چنانچه به نتیجه ای مشابه رسیدید اقدام به معامله کنید. نکته مهم اینجاست که شما می بایست برای استفاده کردن از مدل اتوماتیک حق عضویت ماهانه یا هفتگی نیز پرداخت نمایید.

یکی از برترین سایت ها برای تحلیل تکنیکال سایت ترندینگ ویو میباشد.

تحلیل فارکس

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

تحلیل بنیادي یا همان تحلیل فاندامنتال همانطور که از اسمش پیداست بررسی عواملی است که به طور بنیادي بر قیمت آنچه که شما خرید و فروش یا به اصطلاح ترید (Trade) می کنید اثر می گذارند.

آنچه در بازار هاي مالی از جمله بازار فارکس می توان معامله کرد بسیار پر تعداد است و از نظر ماهیت با هم تفاوت دارند. ارز ها، کالا ها و سهام شرکتها موضوعات معاملاتی یا به اصطلاح انگلیسی آن وسائل (Instruments) معاملاتی کاملا متفاوتی هستند که نمی توان عوامل بنیادي یا همان فاندامنتال موثر بر قیمت آنها را به سادگی و با یک روش بررسی نمود.

حتی بعضا در مواردي مثل فلزات قیمتی و به خصوص طلا داراي ماهیتی دوگانه هستند که به آن خواهیم پرداخت. پس نتیجه اینست که تحلیل بنیادي یا همان تحلیل فاندامنتال باید براي هر چیزي که می خواهید ترید کنید به طور خاص تحقیق و بررسی شود.

از این رو در این مقاله کوتاه مبانی تحلیل بنیادي یا همان تحلیل فاندامنتال را به چند گروه مجزا به حسب هر مورد به طور خلاصه و صرفا با اشاره به مبانی و مهمترین عوامل آن بررسی می کنیم. 

در تحلیل بنیادی، معامله گر پس از بررسی فاکتورهای اقتصادی مانند نرخ بهره، نرخ بیکاری، تولید خالص و ناخالص ملی و خیلی دیگر از داده های اقتصادی که از کشورهای مختلف در دست دارد، تصمیم به خرید یا فروش ارز آن کشورها می کند.

برای مثال وقتیکه یک معامله گر بازار فارکس در حال بررسی برای خرید یا فروش جفت ارز EUR/USD است به تغییرات شاخص های اقتصادی ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا نگاه می کند و اگر شرایط را برای کاهش ارزش دلار در مقابل یورو مناسب می بینید شروع به خرید یورو در مقابل دلار امریکا می کند و اگر شرایط بنیادی، اطلاعات برعکس آن را در اختیار او بگذارد شروع به فروش یورو در مقابل دلار می کند.

این نوع تحلیلگرها همیشه باید از اخبار مهمی که تاثیر بر اقتصاد می گذارند مطلع باشند. به همین دلیل آنها تنها سراغ یک جفت ارز می روند تا بتوانند تمام تحرکات بازار آن دو کشور را شناسایی کنند و بر مبنای آنها تصمیم بگیرند.

پیشنهاد میشود حتما مقاله تحلیل بنبادی بازار فارکس و بورس جهانی را مطالعه بفرمایید.

تحلیل فارکس