خالی کردن پشت پروتکل AAVE توسط سرمایه گذاران

پروتکل Aave در خطر خروج سرمایه قرار دارد. 16 درصد از ارزش کل دارایی‌های قفل شده در این پلتفرم طی 24 ساعت کاهش یافته است.

بازدهی درصدی سالانه پلتفرم وام دهی و استقراض رمز ارزی Aave تا بالاترین سطوح رکوردی خود بالارفته بود. اما اکنون بعد از خروج ناگهانی سرمایه، این پروتکل DeFi را با بحران نقدینگی مواجه است. در زمان نوشتن این خبر، متغیر بازدهی درصدی سالانه استیبل کوین وام دهی Dai در این پلتفرم حدود 24.88% افزایش داشته است؛ این درحالی است که روز قبل نیز حدود 6.5% رشد را تجربه کرده بود.

به گفتۀ جاستین سان، ایگور ایگامبردیو، از فعالان حوزه بلاکچین مقصر اصلی است. او باعث شد تا میلیاردها دلار طی چند ساعت گذشته از این پلتفرم خارج شود. ارزش دارایی‌ها در پلتفرم Aave از 17.89 میلیارد دلار روز گذشته به 14.7 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

توسعه دهندگان Aave طی یک رشته توییت اعلام کردند که پلتفرم مدلسازی Gauntlet Network یک پروتکل AIP است را در اقدامی محتاطانه برای توقف قرض گرفتن توکن های xSUSHI و DeFi Pulse Index راه اندازی کردند.

همچنین از این AIP برای غیرفعال سازی AMM (بازاریاب خودکار)، از توکن های فراهم کننده نقدینگی مثل Aave AMM Market، محض احتیاط بیشتر استفاده شد.

در اوایل هفته، اعضای جامعه Aave در مورد ضعف‌های استفاده از توکن های xSUSHI انتقاداتی ارائه کردند. از نظر آن‌ها استفاده از این توکن‌ها به عنوان وثیقه برای استقراض در این پلتفرم نگران کننده است. توسعه دهندگان Aave ادعا کردند که تیم Gauntlet Network شبیه سازهایی را پیاده سازی کرده که نشان می‌دهد بهره برداری از توکن های xSUSHI در Aave از نظر اقتصادی شدنی نیست.

با این حال، توسعه دهندگان Aave اعلام کرده اند که Gauntlet Network با وجود این نتایج باز هم ایده استفاده از AIP را دنبال می‌کند. این AIP در حال حاضر در مرحله رأی گیری است و تا کنون افراد موافق زیادی به این پروژه رأی مثبت دادند.

منبع: CoinTelegraph

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top