راهنمای شروع به تنظیم فارکس

راهنمای تنظیمات فارکس

راهنمای شروع به تنظیم فارکس : اگر تصمیم به افتتاح حساب معاملات فارکس گرفته اید، تأکید بیش از حد بر اهمیت معامله با کارگزار با مقررات فارکس مناسب که از قوانین حاکم بر بازارهای مالی پیروی می کند، امکان پذیر نیست. وضعیت تنظیم شده شرکت های کارگزاری را مجبور می کند که یک لایه اساسی از حفاظت را هم برای شرکت و هم برای مشتریانشان در زمان واقعی فراهم کنند. 

به طور معمول، مقررات فارکس به شرکت های کارگزاری ایجاب می کند وجوه مشتری را از سرمایه عملیاتی شرکت جدا کنند، تا شرکت های متقلب از اختلاس پول مشتری یا استفاده از وجوه مشتری برای پرداخت هزینه های عملیاتی جلوگیری کنند. بسیاری از کارگزاران کنترل نشده اقدامات لازم را برای محافظت از وجوه مشتری انجام نمی دهند و اغلب این قانون ساده را رعایت نمی کنند. در این موارد، مشتریان می توانند تاخیر در برداشت وجوه خود را تجربه کنند – در برخی موارد شدید بیش از 3 ماه زمان می برد. در این بخش، ما چارچوب نظارتی فعلی را در مناطق مختلف ارائه می دهیم و مقایسه می کنیم.

مقررات فارکس وCFD در اروپا

تنظیم خدمات مالی در اروپا توسط نهادهای نظارتی داخلی مانند سازمان رفتار مالی انگلستان FCA کمیسون بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC) Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht وبسیاری دیگر اگرچه هر کشور اروپایی تنظیم نظارت بر بازارهای ملی خود را دارد، اما نهادهای نظارتی فوق ملی نیز وجود دارند که امور را بانک مرکزی اروپا (ECB)

سازمان بانکی اروپا (EBA)

سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا (ESMA)

نهاد نظارتی سوئیس ( FINMA )

شما اغلب کارگزاران و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی را به عنوان شرکت های تحت نظارت با اتحادیه اروپا تبلیغ می کنید ، اما هیچ تنظیم کننده مالی کلان اروپا جایگزین همه دیگر نیست.

اگرچه توافقات گسترده ای از طریق اصطلاح نامه تفاهم نامه و LOI حاصل می شود که نحوه همکاری آژانس ها را بیان می کند. با یکدیگر در مورد موضوعات مهم مربوط به معامله خدمات مالی بین کشورهای قابل اجرا می پردازیم :

نمونه ای از این نوع همکاری تفاهم نامه امضا شده بین CFTC وبیش از20 آژانس مستقر در اتحادیه اروپا در سال 2013 است تا فعالیت های نظارتی بین ایالات متحده و اروپا بهتر هماهنگ شود.

چنین توافق نامه های همکاری به دلیل تکامل ماهیت بازارهای مدرن که هرچه بیشتر آنلاین می شوند ، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند ، بنابراین سرمایه گذاری مرزی را برای انجام کار ساده تر و نظارت بر آن را پیچیده تر می کنند.

در حال حاضر، کلیه کارگزاران انگلستان توسط FCA کارگزاران قبرسی توسط CySEC و هر شرکت مستقر در اتحادیه اروپا توسط تنظیم کننده ملی خود تنظیم می شوند. برخی از کارگزاران معتبری که توسط این مقامات تنظیم می شوند عبارتند از : FCA: City Index, FXCM , IronFX, FXPro, Admiral Markets.

CySec: FXTM, 24Option, Trade.com, FXGM, Etoro آنچه همه این تنظیم کننده های ملی را به هم پیوند می دهد ، دستورالعمل بازارهای ابزارهای مالی است که در بین مردم با عنوان MIFID شناخنه می شود .

معرفی MiFID

MiFID مخفف Markets in Financial Instruments Regulatio است از نوامبر 2007 در سراسر اتحادیه اروپا قابل استفاده است و همچنان سنگ بنای دستگاه نظارتی اتحادیه اروپا است که هدف آن ارتقا رقابت بازارهای مالی در داخل اتحادیه اروپا از طریق یک بازار واحد است.

ایده نهایی اتحادیه اروپا اتحاد و هماهنگی هرچه بیشتر قوانین اروپایی با هدف نهایی مدیریت و تنظیم کل منطقه از طریق ECB (بانک مرکزی اروپا)است.

دستیابی به این وظیفه از زمان ایجاد اتحادیه اروپا و یورو در سال 1999 بسیار دشوار بوده است – بیشتر مشکلات ناشی از اختلافات ریشه دار اقتصادی – اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی بین 27 کشور عضو اتحادیه اروپا است..

MiFID یک نمونه عالی از پایبندی اتحادیه اروپا به “بازار مشترک” خدمات مالی است ایده اصلی این است که به شرکتهای یک کشور فرصت تجارت در هر کشور دیگر در منطقه اقتصادی اروپا را بدهیم این همان چیزی است که انگلستان در سال 2016 در “Brexit” ثبت نام کرده است.

همچنان در اجرای استراتژی خروج خود متزلزل است – عمدتا به این دلیل که شهر لندن انگلیس گرانش ترین مرکز خدمات مالی در جهان است. یکی از اصول اولیه MiFID پاسپورت خروجی اس وقتی کارگزاران می گویند که آنها تحت نظارت اتحادیه اروپا هستند، به این معنی است که چنین کارگزارانی در کشوری که در MiFID ثبت نام کرده اند تنظیم می شوند. این اجازه می دهد تا کارگزارانی که در کشوری در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) ارائه دهند بنابراین ممکن است کارگزاری تحت نظارت EEA تنظیم شده اند، خدمات خود را به مصرف کنندگان در سراسر در قبرس مشتری مستقر در انگلستان را بدون نیاز به گرفتن مجوز نظارتی اضافی در انگلستان بپذیرد.

تا حدودی به همین دلیل است که برخی از بزرگترین نامها در خرده فروشی فارکس ترجیح می دهند یک شرکت تابعه اروپایی را اداره کنند که به آنها امکان می دهد خدمات خود را به بیش از 500 میلیون ساکن ارتقا دهند. علی رغم این واقعیت که کارگزار تنظیم شده در یکی از کشورهای EEA می تواند در سراسر منطقه اقتصادی اروپا تجارت کندزمینه تنظیم فارکس بین کشورهای عضو متفاوت است، زیرا مقررات در برخی مناطق سخت تر از مناطق دیگر است.

این به این دلیل است که MiFID فقط در جهت حداقل هماهنگی تلاش می کند و حداقل قانونی را ارائه می دهد که باید توسط نهادهای نظارتی داخلی اروپا تصویب فراتر رفته اند، در حالی شود. این امر مشاهده کرده است که برخی از مقامات نظارتی از حداقل الزامات تعیین شده توسط MiFID که کشورهای دیگر بسیار محکم به حداقل نیازهای MiFID پایبند بوده ان.

بسیاری از کارگزاران ترجیح می دهند از قبرس، بلغارستان و مالت فعالیت کنند که به نظر می رسد هم از نظر کارگزاران شرایط برخی از حمایت های قابل توجه از بازرگانان را بطور خلاصه بیان می کند و اقدامات MiFID نظارتی مطلوبی را ارائه می دهند. زیادی رابرای تضمین شرایط بازی برابر در میان کارگزاران مستقر در EEA انجام داده است .

یکی از سیاستهای رایج حمایت در MiFID، ایجاد وجوه تسویه حساب سرمایه گزار اجباری است که در صورت ورشکستگی کارگزار از مشتریان خرده فروشی محافظت می کند، اطمینان حاصل شود که سرمایه واریز شده تا مقدار مشخصی به مشتری بازگردانده می شود.

همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز و تفکیک اجباری وجوه مشتری و شرکت را فراهم می کند، که همه اینها سطح حمایت قابل توجهی را برای معامله گران فراهم می کند.

مقامات نظارتی اروپا

همانطور که قبلاً ذکر شد، دستورالعمل بازارهای ابزار مالی (MiFID) در مورد کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا اعمال می شود. در اینجا لیستی از همه کشورها و تنظیم کنندگان تحت پوشش MiFID آورده شده است:

کشورهای عضو اتحادیه اروپا 

اتریش : (FMA) سازمان بازار مالی

بلغارستان: (FSC) کمیسیون نظارت مالی بلغارستان

بلژیک: (CBFA) کمیسیون مالی و بیمه بانکی

کرواسی: آژانس نظارت بر خدمات مالی

جمهوری چک: بانک ملی چک

قبرس: (CySEC) کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس

دانمارک: (FSA دانمارک) سازمان نظارت مالی دانمارک

استونی : Finantsinspektsioon

Autorite des Marches Financiers (AMF)

آلمان: (BaFin) سازمان نظارت مالی فدرال

یونان: کمیسیون بازار سرمایه

مجارستان: سازمان نظارت مالی مجارستان

ایرلند:  (CBI) بانک مرکزی ایرلند

ایتالیا: (CONSOB) کمیسیون نازیوناله در هر جامعه بورسا

لتونی: کمیسیون بازار مالی و سرمایه ای

لیتوانی: کمیسیون اوراق بهادار جمهوری لیتوانی.

لوکزامبورگ: (CSSF) کمیسیون نظارت بر امور مالی

مالت: (MFSA) سازمان خدمات مالی مالت

هلند: (AFM) مرجع بازارهای مالی

لهستان: (KNF) سازمان نظارت مالی لهستان

پرتغال: (CMVM) کمیسیون بازار اوراق بهادار پرتغال

رومانی: کمیسیون ملی اوراق بهادار رومانی

اسلوونی: (ATVP) آژانس بازار اوراق بهادار

اسپانیا: Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV)

سوئد: مرجع نظارت مالی سوئد

انگلستان: (FCA) اداره رفتار مالی

منطقه اقتصادی اروپا

به دلیل عضویت در منطقه اقتصادی اروپا ، این تنظیم کننده ها عضو  MiFID هستند

ایسلند: مرجع نظارت مالی ایسلند

لیختن اشتاین: (FMA) مقام بازار مالی (لیختن اشتاین)

نروژ: مرجع نظارت مالی نروژ

مقررات فارکس وCFD ایالات متحده آمریکا

نهاد نظارتی ایالات متحده یکی از سختگیرترین سازمان ها در جهان است. ساکنان و شهروندان ایالات متحده فقط مجاز به کار با کارگزاران تحت نظارت CTFC و NFA هستند. شرکت ها و افرادی که مقررات CTFC و NFA مناسب ندارند مجاز به مراجعه به شهروندان ایالات متحده نیستند. به همین دلیل است که بسیاری از وب سایت ها بر اخطار بازدیدکنندگان از ایالات متحده تأکید می کنند و آنها را از این حقیقت آگاه می کنند که محتوای سایت مناسب ساکنان ایالات متحده نیست.

فعالیت های نظارتی از زمان آغاز قانون Dodd-Frank 2008 بطور چشمگیری رشد کرده است و کارگزاران فارکس. در ایالات متحده با محدودیت های زیادی روبرو شده اند.

شرکت های کارگزاری خرده فروشی فارکس به دلیل خسارات وارده توسط بسیاری از معامله گران، با اعمال محدودیت های شدید اهرم تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند.

NFA (National Futures Association) حداکثر میزان اهرم ارائه شده در حساب های تجارت خرده فروشی را به حداقل 1:50 اهرم (در مقابل پیشنهادات معمول 500: 1 – 1000: 1 در گذشته) کاهش داده است و خدمات فقط برای کسانی که شرکت کنندگان واجد شرایط بازارمحسوب می شوند ارائه می دهد.

کسانی که ارزهای خارجی را در ایالات متحده تنظیم می کنند از اهمیت زیادی برای شفافیت برخوردار هستند و از این رو کارگزاران تنظیم شده فارکس در ایالات متحده موظف هستند برخی از داده ها را از جمله تعداد حساب های شرکت و سودآوری مشتریان شرکت به صورت عمومی منتشر کنند. در حالی که نهاد نظارتی ایالات متحده بازار بسیار شفاف و منظمی را ایجاد كرده است، اما همچنین باعث شده است كه برخی از دلالان بازار آمریكا را به دلیل كمبود بودجه كافی برای رعایت الزامات سرمایه ناگهانی فشرده شده توسط. NFA ترک نمایند.

این نشان می دهد که ساکنان ما هنگام انتخاب کارگزاران فارکس تنظیم شده در ایالات متحده برای تجارت با محدودیت بیشتری مواجه  همواجه هستند – و ساکنان ایالات متحده حساب های FX / CFD  را در سراسر جهان بصورت گله ای باز می کنند.

با توجه به موارد ذکر شده، برخی از کارگزاران معتبری که دارای مجوز کامل برای ارائه خدمات به ساکنان ایالات متحده هستند Oanda و FOREX.com می باشند .

مقررات فارکس و CFD استرالیا 

این الزامات بسیار سختگیرانه است و به نظر می رسد ASIC در محافظت از مشتریان استرالیایی از نظر نظارتی کار بزرگی انجام می دهد با شروع اینترنت باند پهن و توانایی کارگزاران فارکس در ارائه خدمات خود در سطح جهانی، با این وجود اکنون دیده می شود که شهروندان استرالیایی در کشورهای مختلف حساب های فارکس ایجاد می کنند و برخلاف توصیه های ASIC عمل می کنند.

دلیل آن این است که ASIC فقط می تواند شکایات و ادعاهای خود را علیه دلالان فارکس مستقر در استرالیا پیگیری کند .

با وجود هشدار رسمی، هزاران استرالیایی در قبرس، انگلستان و اروپا حساب باز می کنند و اگر کارگزار آنها از قوانین بازار، مانند KYC اجرای عادلانه، تفکیک سرمایه و غیره پیروی نکند، بسیاری از آنها ناامید هستند. برخی از کارگزاران برجسته  : ASIC-Regulated Brokers are Pepperstone, AvaTrade   and  VantageFX

نیوزلند

 تحولات اخیر نظارتی شاهد برخورد FMA با ارگان های غیر نظامی است که خدمات مالی مانند تجارت،FX تجارت CFD مشاور مالی و طرح های سرمایه گزاری را ارائه می دهد. این کشور آسیا / اقیانوسیه با همکاری همسایه  خود، استرالیا، در بسیاری از موضوعات مانند کشاورزی، معدن، خدمات مالی، صنعت، اشتغال و قانون مهاجرت به صورت نزدیک عمل می کنند.

به دلیل همکاری نزدیک، شهرت نیوزلند به عنوان یک مرکز خدمات مالی، از جمله پشتیبانی نظارتی جامع، اکنون به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

سالها پیش، چندین شرکت کارگزاری Forex CFD با پایه گزاری در نیوزلند و با هدف قرار دادن مشتریان استرالیایی، نیوزیلند را به عنوان یک سنگ بزرگ به استرالیا می دیدند. کارگزاران توانستند بسیاری از قوانین سختگیرانه تنظیم شده توسط  همسایه بزرگتر (ASIC)  خود را کنار بگذارند.

ایجاد الزامات نظارتی قوی تر هم برای شرکت های تحت نظارت FMA و هم برای شرکت های FSP متزلزل کننده چشمگیر این صنعت بوده است اما بر اساس همین معیار استانداردهای بالاتر باعث شده بسیاری از کارگزاران کشور را ترک نمایند.

الزامات جدید شامل

حداقل دارایی خالص 1.000.000.NZD یا 10 درصد درآمد متوسط

یک تیم مدیریتی مسئول تنظیم، انطباق و مدیریت ریسک.

استانداردهای مناسب برای ورود مشتریان جدید.

اطلاعات مربوط به سیاست های معامله و تعارض منافع.

استانداردهایی برای پوشش خطر داخلی و رسیدگی به سطح حاشیه مشتری.

قوانینی برای تفکیک وجوه مشتری.

قوانینی که شرکت ها را ملزم به ثبت سوابق مناسب اطلاعات حساب مشتری می کند.

از زمان سرکوب نظارتی NZ بسیاری از کارگزاران به مناطقی با پتانسیل مربوط به تنظیم کننده

آربیتراژ نقل مکان کرده اند – در حال حاضر، تعداد ثبت نام های جدید در مالت، قبرس، بلغارستان و امارات متحده عربی افزایش یافته است.

مقررات فارکس و CFD روسیه

انجمن بازارهای مالی روسیه، معروف به RAFFM یک سازمان خود تنظیمی است .در روسیه و سایر کشورهای مستقل

مشترک المنافع در حال حاضر هیچ نهاد نظارتی برای ارائه برخی از خدمات مالی فرابورس مانند تجارت فارکس و CFD وجود ندارد .

RAFFM یک موسسه خود تنظیمی است که برای تلاش و تشویق مشتری هنگام معامله با کارگزاران غیر قانونی كه حضور پررنگی در منطقه دارند، ایجاد شده است.

RAFFM فقط چهار شرکت عضو دارد که آن را به یکی از سازمان های کوچکتر تنظیم کننده خودکار در جهان  تبدیل می کند و سایر سازمان ها مانند FMRRC و CFRIN دارای اعضای بیشتری هستند. این سازمان مشخصات مشابهی با

با سایر سازمانهای خودتنظیمی که در اروپای شرقی فعالیت می کنند، ندارد، CFRIN به عنوان سازمان خود تنظیمی برتر مناطق دیده می شود و دارای اعضای بالایی مانند Alpari  FSB و سایر افراد سطح بالای روسیه است .

 با این حال، RAFFM شهرت چندانی نداردو بسیاری از آنها از بی طرفی سازمان انتقاد می کند .برخی ادعا کرده اند که سازمانهای چهار عضو همه با یکدیگر ارتباط دارند، که در صورت صحت ادعا به معنای تضاد شدید منافع است. این امکان وجود دارد که کسانی که مشتری InstaForex ، Mayzus Investment Services ،CorsaCapital و LiteForex هستند به RAFFM شکایت کنند. گفته می شود به نظر نمی رسد مواردی باشد که سرمایه گذاران با شکایت به سازمان توانسته باشند مشکلات خود را حل کنند .

 

 

مانند سایر نهادهای خود تنظیمی RAFFM هیچ قدرت واقعی نسبت به شرکت های عضو خود ندارد زیرا این سازمان قادر به جریمه یا

جبران خسارات معامله گران در صورت تعطیل شدن کارگزار نیست. کنترل اصلی سازمان بر اعضای خود توانایی پس گرفتن عضویت آنها است، اما با توجه به درآمد سازمان از این سازمان، آنها اغلب در اخراج شرکت های عضو مردد هستند.

نهادهای خود تنظیمی مانند RAFFM از بازرگانان همان سطح محافظت از نهادهای نظارتی دولتی را ندارند شایان ذکر است برخی از

اعضای ان شهرت خاصی ندارند زیرا بسیاری از شکایات آنلاین از LiteForex و InstaForex به صورت آنلاین وجود دارد.

دوران نهادهای خودتنظیمی ممکن است به زودی به پایان برسد، زیرا دولت روسیه قرار است مقررات تجارت فارکس و CFD را در این کشور تنظیم نماید که به این ترتیب شرکت هایی که خارج از کشور هستند و از نهادهای خود تنظیمی برای تنظیم صندوق استفاده می کنند، پایان می یابد.

مقررات فارکس و CFD اسرائیل  

در چند سال گذشته، نهاد تنظیم کننده بازارهای مالی در اسرائیل، ISA (سازمان اوراق بهادار اسرائیل)که تجارت فارکس و CFD را تحت اختیار خود در آورد. مدت هاست که این نوع نگرش نظارتی لازم الاجرا می باشد و آنچه را که بسیاری از نهادهای نهادهای نظارتی دیگر در سراسر جهان انجام داده اند، تکرار می کنند.

ISA تصمیم گرفت اقدامات دیگری را با هدف “ایمن تر کردن” تجارت خرده فروشی انجام دهد، اگرچه این یک چالش دشوار برایآن و دیگر تنظیم کننده ها بوده است. خرید و فروش گزینه های دودویی در اسرائیل برای هر شرکتی که متقاضی فعالیت در یک تجارت عرصه مجاز (کارگزاران آنلاین) است ممنوع شده است.

تجارت فارکس با محدودیت های شدیدی روبرو شده است، از جمله محدود کردن دامنه، اهرم نیرو و حتی نحوه محاسبه نرخ ها.

استراتژی ISA توسط برخی “سختگیرانه” و بیش از حد سختگیرانه برچسب گذاری شده است علی رغم رشد سریع مشتقات OTC (بدون پیش فروش)، تجارت فارکس و بهبود برابر گزارش دهی از طریق

.EMIR و MiFID.

بدون تردید تغییرات ISA تغییرات منفی بر صنعت خرده فروشی اسرائیل داشته است از این رو بسیاری از شرکت های کارگزاری

از آنجا خارج شده و بسیاری از ساکنان اسرائیل برای ایجاد حسابهای تجاری در خارج از کشور انگیزه زیادی ایجاد کرده اند ISA همچنین ابزارهای تجاری زیر را ممنوع کرد:

FTSE/MIB, IBEX 35, Hang Seng, and SPI 200 as well as EUR/HUF, EUR/TRY, TYR/JPY, USD/CZK, EUR/CZK, EUR/DKK, USD/TRY, USD/RUB USD/DKK, USD/HUF, and the USD/ZAR

ISA ادعا می کند دلیل این ممنوعیت “نوسان بیش از حد” است و با این وجود، نوسان زیادی است که بیشتر مورد توجه معامله گرانی است که مانند فارکس به بازارهای فرابورس نگاه می کنند.

سرزمینهای مختلف دریایی

بسیاری از کارگزاران را در مکان های دریایی مانند جزایر کیمن، جزایر ویرجین انگلیس، موریس و سیشل مستقر خواهید کرد. در حالی که برخی از این مناطق در واقع چارچوبی برای تنظیم فارکس ارائه می دهند، این حوزه های قضایی به طور کلی در بسیاری از موارد مقررات و نظارت بر خدمات مالی بسیار نرم هستند.

نتیجه گیری

از آنجا که مقررات از حوزه قضایی به حوزه قضایی متفاوت است، تحت پوشش قرار دادن کلیه نهادهای نظارتی موجود و تفاوتهای جزئی آنها به اندازه کافی دشوار است. قوانین نظارتی نیز دائماً در حال تغییر هستند و به طور مداوم برای توسعه مثبت و تأثیر مفید بر اعضای گسترده تر بازار تلاش می کنند.

در حقیقت، مقامات نظارتی می توانند پست های هدف را جابجا کنند و قوانین عمومی حاکم بر بازارها را تنظیم کنند – اما این اغلب به راحتی هدایت منابع یا وجوه خاص از مجموعه ای از فعالان بازار به مجموعه دیگر را به دنبال دارد. اما برای بهره مندی از سطح نظم متمایز در بازارهای مالی، باید کاری کرد.

اگر کشور شما در لیست بالا وجود ندارد، لازم است قبل از انجام تعهدات مالی در مورد وضعیت مقررات در منطقه خود تحقیق کنید.

مقررات مالی موثر به تجار آرامش بیشتری می بخشد، و توصیه می شود افراد فقط با کارگزارانی که در حوزه های “معتبر” تنظیم شده اند معامله کنند، یعنی: ایالات متحده، انگلیس، اتحادیه اروپا، سوئیس، قبرس، ژاپن، سنگاپور، استرالیا، اسکاندیناوی، نیوزیلند و شایان ذکر است که به احتمال زیاد شهروندان کشورهای ذکر شده در بالا با موانع دیوان سالاری مساعد یا ساده تری روبرو خواهند شد.

تماس با پشتیبانی

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top