فدرال رزرو دلیلی برای خروج از سیاست های انبساطی پولی ندارد

تحلیل بنیادی اقتصاد آمریکا

داده‌های اشتغال ماه آوریل آمریکا همه را شوکه کرده‌اند. رشد اشتغال آمریکا یا NFP خیلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بود و در نتیجه دلار آمریکا در برابر رقبا سقوط کرد. در حالی که بازار انتظار رشد یک میلیون واحدی NFP را داشت، این شاخص تنها ۲۶۶ هزار واحد رشد کرده است. رشد شاخص NFP ماه مارس هم با تعدیل منفی از ۹۱۶ هزار واحد به ۷۷۰ هزار واحد کاهش یافته است.
در تقویم اقتصادی فارکس، گزارش‌های نسبتاً مهمی را در پیش داریم که می‌توانند بر روند کوتاه‌مدت دلار آمریکا تأثیر بگذارند. داده‌های تورمی، شاخص خرده‌فروشی و شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان گزارش‌های مهم اقتصادی این هفته دلار هستند. از دید تحلیل فاندامنتال، بایستی توجه داشت که بازار دیگر انتظار ندارد که حداقل در کوتاه‌مدت فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی خارج شود. در هفته پیش رو حراج اوراق خزانه‌داری آمریکا را هم در پیش داریم. نوسانات نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا برای بازار اهمیت دارد. در کل وضعیت بنیادی اقتصاد آمریکا به نفع دلار نیست.

رشد ضعیف NFP باعث سقوط دلار آمریکا شد

در ماه آوریل رشد اشتغال آمریکا (NFP) تنها ۲۶۶ هزار واحد بوده است! این در حالی است که بازار انتظار رشد ۹۷۸ هزار واحدی را داشت. داده‌های ماه مارس هم تعدیل منفی داشته‌اند. یعنی رشد ماه مارس NFP از ۹۱۶ هزار واحد به ۷۷۰ هزار واحد تغییر یافته است. دلار در واکنش اولیه به رشد ناامید کننده NFP سقوط کرد. در این میان نرخ بیکاری آمریکا هم به ۶٫۱ درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی بازار نرخ بیکاری ۵٫۸ درصدی بود.

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آمریکا

بعد از انتشار گزارش‌های ضعیف اشتغال آمریکا، سهام شرکت‌های فناوری رشد قوی را ثبت کرده‌اند. گزارش‌های اقتصادی آمریکا نگرانی‌ها از رشد سریع تورم را از بین برده‌اند. شاخص آتی سهام S&P 500 رشد کرده و شاخص آتی سهام نزدک ۱۰۰ NASDAQ 100 هم رشد قوی را تجربه می‌کند.
رشد اشتغال (NFP) خیلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بوده است. دلار به همراه نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری در واکنش به داده‌های اشتغال سقوط کردند. رشد NFP آمریکا در ماه آوریل تنها ۲۶۶ هزار واحد بوده که از پیش‌بینی تقریباً یک میلیون واحدی بازار فاصله زیادی دارد. رشد ماه مارس NFP هم با تعدیل منفی به ۷۷۰ هزار واحد کاهش یافته است. در این میان نرخ بیکاری آمریکا هم به ۶٫۱ درصد افزایش یافته است. بازار شوکه شده است.

تحلیل بنیادی اقتصاد ناحیه یورو: آیا EURUSD به بالای ۱٫۲۲ دلار عبور می کند؟

روز جمعه جفت ارز EURUSD در واکنش به داده‌های ضعیف اشتغال آمریکا جهش کرد و در حال حاضر به سمت ۱٫۲۲ دلار در حال حرکت است. شکست قطعی مقاومت ۱٫۲۱۵۰ دلار می‌تواند نشانه خوبی از ادامه حرکات صعودی یورو در برابر دلار آمریکا باشد. بایستی توجه داشت که نرخ رُند ۱٫۲۲ دلاری سطح کلیدی مهمی است، با این حال مقاومت اصلی بازار در اوج ۲۵ فوریه در ۱٫۲۲۴۳ دلار قرار گرفته است.
رشد ضعیف اشتغال آمریکا (NFP) باعث شده تا انتظارات بازار از افزایش زودهنگام نرخ بهره یا خروج از سیاست‌های انبساطی فدرال رزرو تضعیف شود. این مسئله باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا شده است. با این حال شاخص‌های اقتصادی جهانی همچنان امیدوار کننده هستند و این یعنی همه چیز به نفع دارایی‌های ریسکی (مثل یورو) و به ضرر دارایی‌های امن (مثل دلار) است. همچنین از نظر بازار احتمال این‌که بانک مرکزی اروپا در آینده نزدیک فرآیند خروج تدریجی از سیاست‌های انبساطی پولی را شروع کند، قوی است. این به نفع جفت ارز EURUSD است. در تقویم اقتصادی فارکس، شاخص ZEW آلمان را در پیش داریم. به غیر از این گزارش مهمی از اقتصاد ناحیه یورو منتشر نخواهد شد.

منبع : ایران بورس آنلاین

 

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top