وایت پیپر بیتکوین ساتوشی ناکاموتو ۱۳ ساله شد!

امروز قیمت بیتکوین حول و حوش ۶۰ هزار دلار قرار دارد. این رقم یعنی ابداع ناکاموتو از زمان آغاز چیزی حدود ۷،۷۴۹،۹۹۹،۹۰۰ درصد رشد داشته است.

وایت پیپر بیت کوین (BTC) سیزدهمین سالروز ایجادش را جشن می‌گیرد. انتشار این وایت پیپر کمی پس از تزلزل بازارهای مالی در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ توسط شخص یا نهادی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت.

بیت کوین: یک سیستم نقدینگی الکترونیک همتا به همتا

وایت پیپر بیتکوین چنین عنوانی دارد؛ بیت کوین، یک سیستم نقدینگی الکترونیک همتا به همتا. نیاز به ایجاد یک سیستم پرداخت آنلاین همتا به همتا که خودگردان، امن و از لحاظ کمی دارای محدودیت باشد توسط ساتوشی پیش بینی شده بود. شبکه بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 راه اندازی شد و در آن زمان هر واحد بیت کوین تنها 0.0008 دلار قیمت داشت.

 

در شرایطی که بیت کوین در ابتدا توسط مؤسسات مالی سنتی به نوعی تهدید تلقی می شد، سیزده سال حمایت از طرف جامعه فعالان و کاربران رو به رشد این شبکه، بیت کوین را به یکی از سودآورترین سرمایه گذاری‌های عصر اینترنت تبدیل کرد. امروز بیت کوین پس از تجربه رشد خیره کننده 7,749,999,900 درصدی از زمان عرضه، بالای 60,000 معامله می‌شود.

وایت پیپر بیت کوین راهکاری برای جلوگیری از هزینه های مضاعف بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث را مطرح می‌کند. برای تحقق این امر، به استفاده از نودهای “معتبر” اشاره می کند که با قدرت پردازشی خود تراکنش‌ها را با سلب قدرت از سوءاستفاده گران تأیید می‌کنند.

جالب توجه است که در وایت پیپر بیت کوین 15 بار کلمۀ “معتمد” و 1 بار کلمۀ “غیر معتمد” وجود دارد. این مسئله اهمیت نیاز به نودهای معتمد برای اطمینان از اعتبار هر تراکنش را نشان می‌دهد.

ساتوشی ناکاموتو یک بار عنوان کرد:

“ما سیستمی برای انجام تراکنش های الکترونیکی بدون نیاز به اعتماد [به واسطه گری شخص ثالث] ارائه کردیم. آن‌ها [نودهای قابل اعتماد] با قدرت CPU خود رأی می‌دهند و موافقت با بلاک‌های معتبر را با پردازش آن‌ها و عدم موافقت با بلاک‌های نامعتبر را با امنتاع از پردازش آن ها اعلام می‌کنند.”

منبع: CoinTelegraph

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top