چگونه ثروت 1 تریلیون دلاری معادن افغانستان، همگان را به جنگ مجاب کرد

ثروت یک تریلیون دلاری افغانستان

پس از سقوط کابل، رسانه‌های ایالات متحده یکی از اخبار صفحه نخست نیویورک‌تایمز مربوط به سال 2010 را دوباره منتشر کرده‌اند که به ثروت معادن افغانستان بر اساس یک یادداشت مخفیانه پنتاگون و یک نقشة زمین‌شناسی شوروی در 1977 می‌پردازد. می‌توان ده ها مقاله در روزهای گذشته مشاهده کرد که به رقم 1 تریلیون دلاری معادنی اشاره می‌کنند که حاوی سنگ‌های قیمتی هستند.

همه این مقالات از یک خبر نیویورک تایمز در 15 ژوئن سال 2010 می‌آیند که در آن، در مصاحبه ای با ژنرال دیوید پاترئوس، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، از یک ” یادداشت مخفیانه ” مربوط به وزارت دفاع آمریکا صحبت شد.

داستان این گنجینه سه سال بعد از ورود ایالات متحده به افغانستان آغاز شد. هر چند زمین‌شناسان امریکایی تنها نشانه هایی از این رگه‌های بزرگ را پیدا کردند، اما به سرعت دریافتند که این داده‌ها توسط متخصصین معدن‌کاری شوروی در زمان اشغال افغانستان در دهه 80 به دست آمده‌اند.

مطمئناً نیویورک‌تایمز نمی‌خواهد ذهن خوانندگان را با عبارت ” معدن ” مشوش کند، اما چیزی که نیویورک‌تایمز با عنوان ” ذخایر معدنی دست‌نخورده در ورای چیزی که تاکنون شناخته ایم” مطرح می‌کند، در گزارش USGS با عنوان ” مقادیر مورد انتظار متوسط از برآوردهای احتمالاتی کمّی ذخایر کشف نشده ” شناخته شده است.

اگر نگوییم در مقیاس، اما حتی در محتوا، مقاله ” ایالات متحده ثروت معدنی گسترده‌ای را در افغانستان یافته است ” چندان بی‌شباهت با مقاله ” سلاح‌های کشتار جمعی ” نیویورک‌تایمز در چندسال پیش از آن نیست. حداقل باید گفت که نیویورک‌تایمز مسئولیت زیادی برای تبلیغ پرونده عراق جهت حمله به این کشور دارد.

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top