چگونه در فارکس معامله کنیم ؟راه های کسب درآمد از بازار بین المللی فارکس

فارکس چیست

چگونه در فارکس معامله کنیم ؟ : بازار تبادل ارز خارجی یا فارکس، یک بازار نامتمرکز دو طرفه، برای تبادل و معامله‌گری ارز است. این بازار نرخ تبدیل ارز را برای همه ارزها تعیین می‌کند. اکنون فارکس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین بازار مالی در جهان است .

در بازار تبادل ارز جهان تمامی بانک‌ها ( اعم از تجاری و مرکزی و سرمایه‌گذاری)، مؤسسات مالی بزرگ ، شرکت‌های چند ملیتی، تاجران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های صادرات و واردات ، صندوق‌های بازنشستگی، سفته‌بازها و اشخاص حقیقی در آن ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و دیگر پول های کشور ها را داد و ستد می‌کنند .

نرخ در بازار فارکس چگونه تعیین می‌شود ؟

در بازار فارکس ارزهای خارجی نسبت به یکدیگر معامله می‌شوند که به اصطلاح هر کدام را یک جفت‌ارز می‌نامند. به‌عنوان مثال: پوند انگستان نسبت به دلار آمریکا که با علامت اختصاری (GBP/USD) نمایش داده می‌شود. نرخ این جفت‌ارزها رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی و سیاسی آن کشورها دارد . به همین ترتیب برای تحلیل حرکات قیمتی جفت ارزهای مختلف، در بازار فارکس مانند تمام بازارهای مالی دیگر، از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال استفاده می‌شود.

حجم معاملات در بازار فارکس چقدر است ؟

بر اساس گزاش منتشر شده بانک‌ها، هر سه سال یکبار ارزش کل معاملات روزانه فارکس در سال ۲۰۱۹ به حدود ۶٫۶ میلیارد دلار رسیده است که در مقابل گزارش قبلی خود در سال ۲۰۱۶ ، حجم معاملات روزانه ۱٫۴ میلیارد دلار افزایش داشته است. این عدد نشان‌دهنده این است که شما به هیچ‌عنوان نیاز به نگرانی در مورد حجم معاملات فارکس نخواهید داشت .

چگونه در فارکس معامله کنیم ؟
چگونه در فارکس معامله کنیم ؟

نقش بروکر در فارکس چیست ؟

«کارگزار فارکس»  Forex Broker یا بروکر شرکتی است که امکان دسترسی به سامانه معاملاتی را برای خرید و فروش ارز‌ها را فراهم می‌کند. ممکن است مشتریان یک بروکر را افرادی حقیقی با انگیزه معامله در حجم کم، موسسات مالی یا شرکت‌های فعالیت‌کننده از جانب بانک‌های بزرگ تشکیل دهند. اغلب بروکر‌ها امکان معامله با واحد‌های پولی اقتصاد‌های در حال ظهور را نیز برای مشتریان خود فراهم می‌کنند .

بسته شدن پوزیشن در فارکس چیست ؟

بسته‌شدن پوزیشن زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گر عملی مخالف با پوزیشن قبلی را انجام دهد . پوزیشن‌ها می‌توانند به صورت داوطلبانه یا غیر داوطلبانه بسته شوند .

انواع پوزیشن : پوزیشن های باز / پوزیشن خرید یا لانگ / پوزیشن فروش یا شرت

لات در فارکس به چه معناست ؟

«لات» Lot  به حجم معاملات شما در فارکس اشاره می‌کند. به عبارتی دیگر، لات نشان‌دهنده تعداد واحد‌های ارزی مبادله‌شده توسط معامله‌گر در فارکس است. امکان دارد، بر اساس حجم معامله لات‌های متفاوتی تعریف شوند زیرا وجود بروکر‌های آنلاین و رقابت بیشتر باعث بوجود آمدن لات‌هایی متفاوت از لات استاندارد شده‌اند.

انواع لات : لات استاندارد / لات مینی / لات میکرو / نانو لات

پیپ در فارکس چیست ؟

«پیپ» به تغییرات نرخ تبدیل ارز اشاره می‌کند و یک واحد اندازه‌گیری است. پیپ، کوچک‌ترین واحد ارزش در نرخ‌گذاری فارکس به شمار می‌رود. از آنجاییکه، نرخ تبدیل اغلب جفت ارز‌ها تا ۴ رقم اعشار محاسبه می‌شوند، کمترین میزان تغییر در این جفت ارز‌ها را ۱ پیپ می‌نامیم.

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top