چین در مورد ارز های دیجیتال سخت گیری های بیشتری در نظر دارد

پس از سخت‌گیری‌های فراوان دولت چین در حوزه ارزهای دیجیتال، حالا قانون‌گذاران، دادگاه‌ها و نهادهای اجرای قانون در حال بررسی چگونگی اجرای مفاد بیانیه پرسروصدای ماه گذشته در خصوص فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال هستند.

این بیانیه که از سوی بانک مرکزی چین نوشته شده از شرکت‌های این کشور خواسته است تا برای مشتریانی که ارزهای دیجیتال را معامله می‌کنند اقدامات تنبیهی در نظر بگیرند. هم‌چنین این بیانیه به پلتفرم‌های خارج از کشور که مشتریان چینی را هدف قرار می‌دهند هشدار داده است که آنها نیز جریمه می‌شوند.

پیش از این هم اظهارات مشابهی در این زمینه انجام شده است، اما به نظر می‌رسد صنایع فعال در زمینه استخراج ارز دیجیتال، سخت‌افزار و صرافی‌ها واقعاً با این بیانیه مشترک به وحشت افتاده‌اند، تا جایی که تعدادی از فعالان در حوزه ارز دیجیتال فوراً کسب‌و‌کار خود را تعطیل کردند. بر اساس گزارش‌ها، ظاهراً صرافی هوبی (Huobi) از این تصمیم بانک مرکزی چین آگاه بوده و یک هفته پیش از انتشار این بیانیه، کارکنان خود را خارج کرده است.

با این حال به‌نظر می‌رسد شرکت‌ها تصمیم خود را بر اساس این واقعیت گرفته‌اند که امضا‌کنندگان بیانیه بانک مرکزی چین، مجریانی هستند که با در دست داشتن قدرت واقعی برای تنبیه، قصد برخورد شدید در این زمینه را دارند. دیوان عالی، دادستانی عالی و وزارت امنیت عمومی چین از جمله امضاکنندگان این تصمیم هستند.

به گزارش خبرگزاری جیوی (Jiwei)، این مقامات در حال بازبینی سیستم تنبیهی برای استخراج غیرقانونی ارز دیجیتال و فعالیت‌های اظهارنشده مرتبط با ارز دیجیتال هستند.

عنوان چینی این بیانیه را تقریباً می‌توان «پیشگیری بیشتر و دورشدن از خطرات مرتبط با معامله ارز دیجیتال» ترجمه کرد. «کنار گذاشتن» فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال می‌تواند یک اولویت مهم برای بخش‌هایی باشد که ارزیابی نحوه اجرای الزامات قانونی را آغاز کرده‌اند.

این رسانه چینی می‌گوید:

نهادهای حقوقی در حال انجام تحقیقاتی بر روی صرافی‌های ارز دیجیتال، استخراج ارز دیجیتال و سایر فعالیت‌های مرتبط با آن هستند و گزینه‌های خود را برای محکومیت و اعلام رأی بررسی می‌کنند.

به گفته این رسانه تفسیرهای قضایی این بیانیه در زمان مقتضی مشخص می‌شود.

سخنگوی بانک مرکزی چین، روز ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) به این رسانه‌ در مورد احساسات مشابه با آنچه که در بیانیه مشترک اعلام شده است صحبت کرد و افزود که دولت فشار سخت‌گیری‌ها را بر روی فعالیت‌های مرتبط با معاملات ارز دیجیتال حفظ خواهد کرد.

این سخنگوی بانک مرکزی چین بار دیگر به سه ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و تتر اشاره کرد. تتر دروازه مهمی برای معامله‌کنندگان بیت کوین در چین است و پیش از این به بسیاری از چینی‌ها امکان دسترسی به بیت کوین را در پلتفرم‌های خارج از این کشور داده است.

او افزود که سیاست پکن در مورد ارزهای دیجیتال شفاف و پایدار است و نهادهای اجرای قانون اقدامات خود را در این خصوص هماهنگ می‌کنند. اقدامات سخت‌گیرانه بیشتر در این زمینه با تلاش‌های مرکزی و استانی همراه می‌شود.

بانک مرکزی چین نتیجه‌گیری کرده است که این سخت‌گیری‌ها نظم اقتصادی و مالی و هم‌چنین ثبات اجتماعی چین را حفظ می‌کند.

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top