فارکس یا بازار مبادلات ارز چه چیزی است ؟

 

فروشگاه ها مبادلات ارز‌ که به آن FOREX یا FX هم گفته می‌شود . بازار فارکس با متوسط گردش مالی روزمره 1 .5 تریلیون دلار بزرگترین بازارچه مالی جهان است . معامله ارز‌ یعنی خریداری یک ارز و فروش ارزی دیگر به صورت همزمان . ارز‌های‌ جهان نرخ‌ شناور‌ دارند و همواره به صورت دوتایی خریدوفروش می‌شوند ، ; به‌طورمثال یورو/دلار یا دلار/ین .

فارکس ، خرید یک ارز‌ و فروش ارز‌ دیگر در یک بازار over the counter ( بازاری‌ که مکان فیزیکی ندارد) می‌باشد که ارز‌ها‌ به شکل جفتی معامله می‌شوند مانند EUR/USDحجم عظیمی از این معاملات ارزی به جای‌ نقل و انتقال واقعی‌ ارز‌ , از روش بدهکار و بستانکار نمودن حسابهای بانکی اجرا می‌شود .

با توجه‌ به این‌که همه ملت‌ها بسوی جهانی سازی اقتصاد‌ سابق می‌روند و همه فعالیتهای اقتصادی نهایتاً باید به پول برگردانده شوند‌ فعالیت این فروشگاه ها ادامه‌ خواهد یافت‌ و ابداً راکد نمی‌شود .

فروشگاه ها فارکس در واقع یک بازارچه بین بانکی است که در حقیقت دادوستدها بین دوجانب از راه تلفن یا شبکه الکترونیک(Swift& Internet)هدایت و بازرسی می‌شود . البته شبکه سوئیفت به وسیله بانک‌ها مورد‌ بهره برداری قرار می‌گیرد‌ . در حقیقت زبان مشترک بانکداری بین‌المللی شبکه سوئیفت می‌باشد .

بازارچه فارکس بازارچه بسیار عظیمی خواهد بود که اشخاص زیادی در آن شرکت‌ می‌کنند که نه تنها یک بازیگر بساکه حتی یک دولت هم نمی‌تواند کاملا کنترل‌ مسیر‌ و برای طولانی‌ وقت فروشگاه ها را کنترل نماید . به این دلیل تعدادی از متخصصان از فارکس به عنوان ” بهترین و میزان بالاترین زمین‌ بازی یاد‌ کرده‌اند .

 

بهتر است بدانید : معرفی انواع کش بک 

 

بازار فارکس ، همانطور که از نام آن پیداست بازار معامله‌ها ارزهای معتبر جهانی بوده است . ارز‌های‌ عمده ای که در فروشگاه ها فارکس دادوستد می‌شوند عبارتند از؛ دلار آمریکا ، دلار استرالیا ، ین ژاپن ، یورو ، پوند انگلستان ، فرانک سویس و دلار کانادا ، در فروشگاه ها فارکس دایم با یک جفت‌ ارز سر و کار‌داریم ( برخلاف سهام و مال ها ) به‌طورمثال یورو در برابر دلار آمریکا . علت آنهم واضح بوده است چون معامله‌گر برای خریدن یک نوع‌ ارز‌ ملزم‌ به عرضه یک نوع ارز‌ دیگر خواهد بود .

همانطور که به‌طورمثال شما به بانک یا صرّافی رجوع کرده و برای تهیه‌ دلار یا یورو بایستی وجه معینی به ریال بپردازید . در گذشته مکانیسم معاملات در بازارچه فارکس بدین صورت شد که فرد معامله‌گر‌ بایستی به دفتر کارگزار‌ یا از طریق تلفنی یا حضوری مراجعه می‌کرد و با توجه به تحلیلی که از منحنی نوسانات ارز‌های‌ مورد علاقه‌ خود انجام داده بود فرمانبداری کردن از خرید یا فروش می گذاشت و مشخص می‌کرد در چه وجه فایده یا ضرر معامله قفل گردد اما امروزه با گسترش اینترنت و معامله الکترونیک براحتی می‌توان با پیوستگی به اینترنت و بهره دریافت از یک سخت افزاری که کارگزار در اختیار‌ معامله‌گر قرار می‌دهد اقدام به خریدوفروش نمود .

امتیاز بده لطفا!
Scroll to Top