بازار فارکس در ایران

بازار‌ فارکس در ایران

 

در ابتدای مطلب لازم به ذکر‌ است‌ که بازار‌ فارکس یکی از رو به رشدترین فروشگاه ها های مالی جهان است و پتانسیل ارتقای اقتصادی بسیار بالایی دارد . اکنون اعتبار آن حدود 280 تریلیون دلار ورانداز می‌شود . این میزان حدود 10 برابر‌ ارزش نماد‌های‌ فهرست شده‌ در شاخص‌ 500 S & P ( اس اند پی ) مرکز معاملات اوراق‌بهادار و سهام وال‌ استریت است . بزرگترین تاجر در این زمینه شخصی نیویورکی بود که در اکتبر 1987 پی برد که دلار نیوزلندی ارزشی فراتر‌از‌ارزش طبیعی خود داراست پس‌ازآن اندی با قرار دادن‌ اهرم مالی معاملاتی روی 400 موفق‌ به سودآوری 300 میلیون دلاری شد .
در هم اکنون حدود 170 جفت‌ ارز‌ قابل معامله در این فروشگاه ها وجود دارد‌ . در واقع حدود 43 .1 درصد کل بده‌وبستانها فارکس در کشور انگلیس انجام می‌شود و در رده‌ی بعدی پس از این کشور‌ ، آمریکا با 16 .5 درصد ، هنگ کنگ و سنگاپور هر دو با 7 .6 درصد ، ژاپن با 4 .5 درصد و سوییس با 3 .3 درصد در رده‌های بعدی بزرگ‌ترین فروشگاه ها های فارکس جهان قرار دارند و حجم‌ بالایی از معاملات در این زمینه اقتصادی را دارا بوده است .

از ویژگی های بازار فارکس می‌توان به چند مورد به اختصار اشاره شود :

امکان معامله در هر ساعتی از شبانه‌ روز‌ در این فروشگاه ها آماده خواهد شد .
باتوجه به اهرم مالی و این قدرت دادوستد پرهزینه به بهره های مطلوبی در این بازارچه دست می‌یابند .
در بستر اقتصادی فوق‌الذکر توان و پتانسیل نقدشوندگی بی‌شمار بالاست به گونه‌ای که در یک آمار‌ کلی هرروز 6 .6 تریلیون دلار دادوستد در این بازار‌ صورت می‌گیرد .
در یک قیاس و نگاهی سطحی‌ می‌توان دریافت‌ که مقدار هزینه‌ تراکنش در این بازار نسبت‌ به بازار سهام بی‌اندازه کم یاحتی ناچیز است .
در رابطه‌ با ریسک این بستر اقتصادی لازم به ذکر خواهد بود که علی‌رغم وجود کلیه مزایا و سوددهی‌ها ، فارکس از پرریسک‌ترین بازارچه ها است‌ و به نقل‌ از گزارشی معتبر‌ در سال 2019 حدود 70 درصد از معامله‌گران در این بازار دچار زیان شدند .

در ایران هم خیلی از افراد در این بازار بزرگ‌ مبادله ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند . سوال‌ اصلی‌ که احتمالا ذهن شما را هم مشغول کند‌ این است‌ که آیا فارکس در ایران قانونی‌ است ؟ پاسخ این سوال خیر‌ است‌ . در تاریخ 1390/01/16 فارکس در ایران حرام و جرم اعلام شد .
به چه‌علت فارکس در ایران غیرمجاز است ؟
معاملات بازار فارکس از نگاه دین‌ و شرع نامشروع بوده‌ و فقها این کار‌ کردن را معادل‌ با رباخواری اعلام نمودند . دلیل دیگر این که ، در ایران تنها صرافی‌ها مجاز به انجام تبادلات ارزی بوده است . خسارت های سنگین‌ سرمایه‌گذاران در این فروشگاه ها و خروج سرمایه‌ از کشور‌ سایر دلایل نامشروع بودن این فروشگاه ها در ایران به حساب می‌روند .

ارز دیجیتال در ایران

 

ارز دیجیتال در ایران

 

تمایل به کسب بهره و معاملاتی با سودآوری فوق در میان انسان‌‌ها‌ امری طبیعی‌ خواهد بود ، به همین علت هم اقدام‌ به تجارت و شراکت در فروشگاه ها های مالی می‌کنیم‌ . ارز دیجیتال هم از این قائله جدا نبوده . قطع به یقین‌ اشخاص با توجه‌ به نیازهای اقتصادی‌ خود به سوی این‌گونه‌ بازار‌ها‌ حرکت می‌کنند . همان گونه‌ که در سال2های اخیر‌ شاهد‌ موجی از خرید‌ رمز‌ ارز‌های‌ دیجیتالی حضور‌ افراد در این زمینه هستیم . بایست گفت با توجه به ارتقا و سودآوری بالا در این محیط ریزش‌‌هایی‌ هم وجود دارد و معامله‌گر و مشتری حتما باید این مطلب بااهمیت را در مورد توجه داشته باشد‌ و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کند؛ در غیر این صورت‌ حضور‌ در این بستر توصیه نمی‌شود .

نکات حیاتی بازار‌ ارز‌ دیجیتال

 

نکات حیاتی بازار‌ ارز‌ دیجیتال

 

بااهمیت ترین مساله ، مبحث حفاظت رمز ارز‌های‌ دیجیتالی است؛ برای هر شخص محافظت از دارایی‌‌های‌ اندوخته امری بسیار حیاتی است . این حفاظت‌ کارهای اساسی ویژه خودشان را داراست که بایستی در دوره‌ای تخصصی آن‌ها را فرا گیرید . در غیر این صورت‌ پس از مدتی فعالیت های شما از بین‌ رفته و گرفتار خسارت خواهید شد .

ارز‌های‌ دیجیتال کیف پول‌های مختص خود دارند و این کیف پول‌‌ها‌ انواع‌ متعدد دارند؛ بعضی از آنها کیف پول‌‌های‌ سخت افزاری هستند که از امنیت‌ بی‌اندازه بالاتری برخوردار هستند . برخی دیگر بر روی تلفن همراه نصب‌ می‌شوند و در واقع افراد باید با دقت به میزان‌ سرمایه‌گذاری خود هریک را تمایل دارند ، گزینش کنند و به سبک صحیح از آن برخوردار شوند .

افراد هرگز نباید رمز‌ها‌ و کلید‌ شخصی کیف‌ پول خود را در اختیار دیگران قرار دهند زیرا خطراتی مانند هک و دزدی اینترنتی سرمایه‌ی آن‌هارا تهدید می‌کند . بیشتر‌ پیشنهاد می‌شود برای حفظ مبالغ‌ بالا از کیف پول‌های سخت‌ افزاری بهره برداری نمایند و یا از کیف‌ پول دیجیتال خود پشتیبان‌گیری کنند .

باآنکه شایان ذکر است که ماهیت وجودی ارز‌های‌ دیجیتال و سرمایه‌گذاری بر روی کیف‌ پول‌‌های‌ آفلاین یا سخت افزاری در بیشتر کشور‌های‌ دنیا به صورت قانونی‌ پذیرفته‌ شده‌ است ، منتها بعضی از دولت‌‌ها‌ برای مبادلات ارزهای دیجیتال محدودیت‌هایی را قائل هستند . این انحصار ها با توجه‌ به بعضی وضعیت موجود بر جامعه قابل‌ تغییر می باشد .

یکی از مهم‌ترین ریسک‌های حضور در این بازار خصوصا برای ایرانیان ، بهره‎‌برداری از صرافی‌ها است؛ زیرا بعضی از صرافی‌های ایرانی سایت‌هایی برای دادوستدها رمز‌های‌ ارزها ایجاد‌ کرده اند؛ این موضوع شرایط‌ را برای بیشتر‌ ایرانی‌ها امکان پذیر کرده که از طریق این تارنما ها اقدام‌ به معامله کنند ، نکته‌ی اصلی و قابل توجه این بوده است که ، این سایت‌ها جواز های ضروری ازطرف بانک مرکزی‌ و نهادهای رسمی دولت‌ را ندارند و امکان مسدود گردیدن درگاه‌های پرداخت وجود دارا است نکته‌ی پراهمیت دیگر این است‌ که هیچگاه با همه سرمایه خود اقدام به حضور در این بازار نکنید و تنها با پول‌ مازاد خود سرمایه‌گذاری را آغاز کنید .

زیرا در صورت ریزش‌ و یا ضرر‌ شما به اندازه‌ی پول خود‌ زیان می‌کنید و اگر تعداد ضرر‌ بیشتر بود خریدوفروش بسته و مسدود‌ می‌شود‌ و در اصطلاح شما لیکویید می‌شوید .

در این محتوی به هیچ عنوان توصیه‌ای به ورود یا خروج از این بازار نشده است؛ این بازار مالی همانند سایر فروشگاه ها ها ریسک‌های مربوط به خود را دارد؛ همانطور که روال های صعودی قوی دارد روش های اصلاحی قوی هم دارد ، چنانچه هر شخصی تمایلی به ورود‌ به این بازارچه دارا است بایست دوره‌‌های‌ آموزشی گوناگون را بگذراند و سپس ریسک حضور‌ را هم بپذیرد و مسئولیت کل دادوستدها بر عهده شخص سرمایه‌گذار بوده است .
فارکس بهتر‌ می باشد یا ارز‌ دیجیتال ؟

 

بیشتر بخوانید : ترفند ترید ارز دیجیتال

 

برای مقایسه‌ و شناختن این مبحث که کدام‌ یکی از این دو بازار‌ برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است به بررسی اختلاف ها وشباهت‌های این دو خواهیم پرداخت . این دو عرصه‌ مغایرت هایی با هم در عرصه های : نوع بازگشایی حساب‌ کاربری – سپرده گذاری و برداشت‌ – بنگاه‌‌های‌ مالی – نقش‌ امنیت‌ و . . . دارند که به خلاصه به هریک خواهیم پرداخت :

افتتاح حساب‌ کاربری :

افتتاح حساب‌ کاربری :

 

مراحل افتتاح حساب در صرافی‌ همانند ایجاد اکانت در دیگر وبسایت‌ها می‌باشد . فرآیند کسب همان روال معمول ثبت‌ ایمیل ، انتخاب پسورد و پذیرش آدرس ایمیل است . پس از تکمیل ثبت‌ نام ، برای این‌ که امکان‌ سپرده‌گذاری و دریافت از حساب‌ خود را داشته باشید ، لازم است گام های تایید هویت‌ را بگذرانید .
برای ثبت نام در کارگزار‌ فارکس یا همان بروکر هم مراحل کار‌ دشواری‌ لازم‌ نخواهد بود و همان روال بازگشایی حساب در صرافی را خواهد داشت . مشابه مورد فوق‌ برای انجام فعالیت‌ سپرده‌گذاری و یا انجام خریدوفروش ، پذیرش هویت کاربر اجباری است . ممکن خواهد بود اسکن از مدرکی که اثبات شناسایی‌ و نشانی شما بود ، ضروری گردد .

مغایرت در سپرده‌ گذاری و برداشت :

 

مغایرت در سپرده‌ گذاری و برداشت :

 

برای سپرده‌گذاری در تعدادی صرافی‌های ارز دیجیتال مثل بایننس امکان‌ ذخیره دلار و یا یورو نبوده و حتما باید از پسورد ارز‌ استفاده گردد . بدین‌سبب الزاماً باید بتوانید در آغاز مقداری‌ رمز ارز‌ خریداری‌ کرده وسپس ان را سپرده‌ کنید .

در کارگزاری‌‌ها‌ و بروکرها سپرده‌ در حساب و یا برداشت از آن ، به صورت دلار یا یورو میسر خواهد بود . بدین‌لحاظ برعکس‌ صرافی‌ها اجرای فعالیت‌های واریز و برداشت‌ با ارز دیجیتال نیست . شاید با پیگیری‌ و وارسی بروکرهایی که از ارز دیجیتال بکارگیری می‌کنند پدیدار کنید .

تفاوت در موسسه مالی :

 

تفاوت در موسسه مالی :

 

یکی از مغایرت های دیگر فارکس و ارز دیجیتال در بنگاه‌های مالی ارائه کننده آنهاست . یعنی وظایف کارگزار‌ بورس و صرافی ارز‌ دیجیتال گوناگون است‌ .
صرافی ارز‌ دیجیتال می‌تواند در معامله ارز‌ یا تبدیل‌ به ارز‌ دیگری به شما کمک نماید . کارگزار‌ یا بروکر ، در بازارهای مالی از جمله بورس سهام یا فروشگاه ها فارکس فعالیت دارند وظیفه اصلی‌ آن‌ها خرید و فروش مواردی از جمله سهام ، فلزات گرانبها ، کالاهای بنیادی ، سهام انرژی نفت و گاز ، و حتی ارز‌های‌ دیجیتال می‌باشد‌ . به این شکل که اشخاص به صورت مستقیم امکان خریداری و فروش سهام را ندارند و باید در تقاضا خود‌ را به بروکر یا کاگزار انتقال‌ دهند و معامله‌ را بروکر ادا نماید یا با نفع خواهد بود یا ضرر . البته گاهی بروکرها به معامله‌گران خود‌ اهرم پاداش‌ می‌دهد تا بتوانند چند برابر‌ سرمایه‌ خود خریداری کنند .

شباهتهای بازارچه فارکس و ارز دیجیتال

 

شباهتهای بازارچه فارکس و ارز دیجیتال

این بازارها علی‌رغم تفاوت‌ها ، همسانی هایی هم دارند . در هر دوی آن‌ها سود و زیان وجود دارد و ریسک‌هایی هم معامله‌گران و سرمایه‌ی آن‌ها را تهدید می‌کند . بنابراین سرمایه‌گذاری و کسب بهره در هریک از آن‌ها نیازمند آموزش مهارت‌های ضروری بوده است . هردوی این فروشگاه ها دارای وب سایت و پلتفرم‌های خاص خود هستند که معامله و خرید‌ و فروش به صورت دیجیتال با سهولت زیادی صورت می‌گیرد .

در پایان حتما باید بگوییم با دقت به نکاتی که گفته شد و تمامی مزیت‌ها و عیبهای موجود‌ ، با بررسی و کسب مهارت و مشورت با افراد باتجربه در این طرح می‌توان انتخابی صحیح و آگاهانه داشت . این شما می باشید که حتما باید با کنار‌ هم گذاشتن امتیازات و بدی‌های هرکدام از این بازار‌ها‌ و اهداف خود‌ از سرمایه‌گذاری ، درست به انتخاب بزنید .

 

با ما از طریق این شماره تماس  021 – 22882007 در ارتباط باشید .

 

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top