آشنایی با صرافی‌ های غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز چیست؟

 

صرافی‌ های غیر متمرکز ، بخش مهمی‌از دنیای ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند. این صرافی‌ها که به صورت مختصر DEX نامیده می‌شوند نوعی بازار‌های همتا به همتا هستند. در واقع معامله گران ارزهای دیجیتال در این پلتفرم‌ها بدون واسطه، سرمایه خودشان را مدیریت و وارد معاملات رمزارزها می‌شوند.

تراکنش در صرافی غیر متمرکز بر اساس توافقنامه‌های هوشمند که با استفاده از کد نگارش شده‌اند انجام می‌پذیرند. در این صرافی‌ها امکان تجارت P2P ارزهای دیجیتال فراهم شده است و معاملات آن‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که خریدار و فروشنده به طور کامل با هم ارتباط پیدا می‌کنند.

این مطلب خواندنی است : ترفند ترید ارز دیجیتال

در این صرافی‌ها کاربران برای مدیریت کیف پول خودشان از نوعی کلید خصوصی استفاده می‌کنند. کلید خصوصی در واقع نوعی رمزگذاری پیشرفته است که امکان دسترسی به ارز‌های دیجیتال را برای کاربر فراهم می‌سازد.

در صرافی‌ های غیر متمرکز نیازی به ثبت مشخصات خصوصی مثل نام و آدرس نیست که این موضوع سبب می‌شود، حریم خصوصی افراد بیشتر مورد حفاظت قرار بگیرد.

در کنار مواردی که خدمتتان بیان کردیم به این نکته هم توجه داشته باشید که این صرافی‌ها نوآوری‌هایی داشتند که به رفع مشکلات مربوط به نقدینگی کمک کرده و کاربران بیشتری را به فضای مالی DeFi جذب نموده است.

 

آشنایی با صرافی‌ های غیر متمرکز

 

نحوه فعالیت صرافی‌های غیر متمرکز چگونه است؟

اولین چیزی که در مورد نحوه عملکرد صرافی‌ های غیر متمرکز باید مد نظر قرار دهید فعالیت این صرافی‌ها بر روی شبکه بلاک چین است. همانگونه که شما هم به خوبی می‌دانید شبکه‌های بلاک چین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و امنیت آن‌ها در سطح بسیار بالایی قرار دارد. به همین دلایل معمولاً کاربران تمایل بیشتری دارند در این شبکه‌ها سرمایه خودشان را نگهداری کنند.

طبیعتاً در این شبکه‌های مالی هر معامله‌ای که انجام شود با کارمزد همراه است. مورد بعدی که باید در مورد عملکرد این صرافی‌ها به آن بپردازیم دسته بندی گروه‌های مختلف مدیریتی صرافی غیر متمرکز می‌باشد.

بازارسازان خودکار، دفتر سفارشات صرافی غیر متمرکز و تجمیع کننده‌های DEX مهمترین دسته بندی‌هایی هستند که در این صرافی‌ها باید با آنها آشنا شوید.

این گروه‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند که از طریق قراردادهای هوشمند به طور مستقیم با هم تجارت کنند. دقت داشته باشید که اولین صرافی‌ های غیر متمرکز که در جهان ایجاد شدند نحوه عملکرد مشابهی با صرافی‌های متمرکز داشتند و از دفترچه‌های ثبت سفارش استفاده می‌کردند.

بیشتر بدانید : آشنایی با کریپتوکارنسی در فارکس بورس

البته امروزه نحوه عملکرد صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تفاوت‌های زیادی پیدا کرده‌اند. افرادی که به دنبال این هستند تا در بازار ارز دیجیتال روز به روز پیشرفت کنند، باید هم صرافی متمرکز و هم غیر متمرکز را به خوبی بشناسند.

شناخت کامل این صرافی ها به کاربران کمک می‌کند تا در شرایط مختلف از امکانات گوناگونی که در دنیای پول های الکترونیکی وجود دارد استفاده کنند.

 

 

امتیاز بده لطفا!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top