آیا فارکس درایران قانونی است؟

آیا فارکس درایران قانونی است؟

بازار فارکس چیست؟

بازار تبادل ارزهای خارجی که به اختصار Forex یا FX نامیده می‌شود، برگرفته از عبارت Foreign Exchange Market است.عمده مراکز ارزی در جهان در انگلستان/ آمریکا و ژاپن می باشد.

دو عامل که در گسترش فارکس نقش مهمی داشتند =استاندارد طلا و سیستم برتون وودز.

نرخ مبادلات ارزی در بازار فارکس به عنوان مرجعه برای انجام معاملات بین المللی در تمام زمینه های اقتصادی مربوطه است.

 

خرید و فروش سهام در بازار فارکس چگونه انجام می شود؟

مانند بازار بورس تراکنش ها از طریق شرکت های کارگزاری انجام می شود که از طریق یک کانال بین بانکی به یک دیگر متصل می شوند و نقش واسطه بین خریدار و فروشنده را ایفا می کنند .

بازار فارکس در ایران جرم است؟

در کشور هایی مثل آمریکا / روسیه / ژاپن / چین / عربستان و … بازار فارکس این بازار قانونی هست و برای آن قوانینی قرار داده اند و در آن سرمایه گذاری می کنند و از طریق آن درآمد کسب می کنند .

اگر شما در ایران مایل هستید در بازار فارکس سرمایه گذاری کنید باید آموزش ببینید چون ممکن است باعث ضرر شود . در ایران فارکس غیر قانونی اعلام شده شاید دلیل آن همین ضرر ها باشد.

آیا فارکس جرم است؟

در همه ی کشور ها فارکس قانونی است و قوانینی وجود دارد که باعث می شود فرد دچار ضرر نشود اما در ایران فارکس به دلیل ضرر هایی که ممکن است به وجود بیاورد غیر قانونی هست و اگر کسی در فارکس سرمایه گذاری کند با توجه فعالیتش مجازات می شود.

طبق قوانین، سرمایه ای که از فارکس کسب می شود شرعی نیست. طبق ماده 49 قانون اوراق بهادر، هر کس به چنین فعالیت هایی بپردازد مجازات آن یک تا شش ماه حبس یا جریمه نقدی سه برابر سود حاصله و یا هر دوی آن ها است.

کسانی که در فارکس سرمایه زیادی از دست بدهند مجازات نمی شوند چونکه خودشان به عنوان قربانی شناخته می شوند اما کارگزاران فارکس مجازات سنگینی خواهند داشت.

قاعده لاضرر

در احکام اسلام قاعده ایی به نام لاضرر وجود دارد که براساس این قاعده رسول اکرم می فرماید «لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام».از آنجا که سرمایه گذاران بدون آگاهی کافی در این بازار ضرر می کنند بر اساس قاعده لاضرر معاملات بازار فارکس مشروعیت ندارد.

ربوی بودن معاملات بازار فارکس

همان‌طور که توضیح داده شد، در این بازار کارگزار اعتباراتی را به معامله‌گران می‌دهد و پس از کسب سود توسط معامله‌گران، علاوه ‌بر دریافت اصل اعتبار، در بخشی از سود آنان سهیم می‌شود.

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: