اسم جفت ارزهای مهم و انواع بازارهای مالی

اسم جفت ارزهای مهم و انواع بازارهای مالی

بازار های مالی چیست ؟

جفت ارزهای مهم :بازار مالی زیر مجموعه ای از سیستم اقتصادی در یک کشور است و در آن داراییهای مالی مانند  سهام و اوراق قرضه هستند که ارزش آنها به ارزش تولیدات و خدمات ارایه شده توسط شرکتهای منتشر کننده آنها وابسته است معامله می شود. در واقع سیستم اقتصادی  از دو بخش دارایی های واقعی و دارایی های مالی تشکیل شده است . تفاوت داراییهای مالی با داراییهای واقعی در این است که داراییهای واقعی ماهیت فیزیکی دارند مانند اتومبیل; املاک و مستغلات; و وسایل منزل. در حالی که داراییهای مالی  کالا های مصرفی نیستند بلکه وسیله ای برای سرمایه گذاری است .

انواع معاملات مالی کدامند ؟

قرارداد لحظه ای (Spot): در این قرارداد کالا ،جنس یا برندی که خریداری می شود تا هر زمانی که خریدار بخواهد مطعلق به خود اوست و طول مدت نگهداری آن بسته به تصمیم صاحب کالا یا برند است . در بورس میتوانید روزانه شاهد بسیاری از قراردادها و معاملات لحظه ای باشید .

قرارداد آتی (Future):  در این  مدل از قرارداد خرید و فروش تا زمان مشخص در اختیار معامله گر قرار دارد. پس از خریداری جنس مورد نظر مانند سکه معامله گر میتواند برای مدتی آن را نگهدارد و زمانی که تاریخ سررسید آن به پایان برسد باید آن را به فروش برساند.

قرارداد اختیار (Option):  در این نوع قرارداد فرد نمادی را که خریداری کرده یا بفروش رسانده است، تفاوت این مدل قرارداد با قراردادهای آتی این است که زمان مورد نظر بین دو طرف کاملا قابل تعیین است. یعنی سررسید آن توسط خریدار و فروشنده تعیین می شود و سررسیدها زمان مشخصی ندارند و در واقع option با هزینه بیشتری نسبت به future انجام می شود زیرا زمان های آن قابل تغییر است.

قرارداد سلف-پیش خرید (Forward): در این نوع قرارداد بجای اینکه فرد در حالت آتی قسمتی از وجه را بعنوان وجه ضمانت پیش کارگذار قرار می دهد، در این حالت کل مبلغ جنس یا کالای مورد نظر را پرداخت می کند و در زمان مشخصی در آینده آن جنس را تحویل می گیرد. این مورد برای بعضی تجار قابل استفاده می باشد.

انواع بازار های مالی را معرفی کنید ؟

بازار فارکس

بازار فارکس (Forex) از ترکیب دو کلمه Foreign و Exchange تشکیل شده است فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است و روزانه حدود 7 تریلیون دلار در آن معامله می شود در این بازار معاملات ارزی و تبادل ارز صورت میگیرد و همچنین علاوه بر معاملات ارزی اوراق بهادار، طلا، نفت، ارزهای دیجیتال و… نیزهر روزه در بستر فارکس و توسط کاربران معامله می‌شوند .

بازار بورس

بازار بورس بستری برای معامله کالا و اوراقه بهادار است بورس اوراق بهادار سهام کارگزاران سهام را برای تجارت سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار تسهیل می کند. سهام فقط در صورتی که در بورس وارد شود قابل خرید یا فروش است. بنابراین ، محل اجتماع خریداران و فروشندگان سهام است.

بازار سرمایه

در بازار سرمایه اوراق بهادار با سر رسید بیش از یک سال معامله می شود و نقطه مقابل بازار پول است بازار سرمایه از دو قسمت بازاتر اولیه و بازار ثانویه تشکیل شده است ؛بازار اولیه زمانی شکل می‌گیرد که دارایی برای اولین بار به فروش برسد. در بازار اولیه شرکت‌ها سرمایه خود را از راه فروش مستقیم سهام تامین می‌کنند. فروش سهام از طریق پذیره نویسی توسط مراکز تعبیه شده برای این کار صورت می‌گیرد و بازار ثانویه دارایی که در مرحله پذیره نویسی است و قصد فروش آن را داریم، باید در بازار ثانویه به فروش برسد. اوراقی که در بورس معامله می‌شوند از نوع ثانویه هستند. این اوراق در بورس بین سرمایه‌گذاران جا به جا شده و شرکت نقشی در معامله آن سهام ندارد.

بازار پول

بازار پول بر پایه تجارت با سر رسید کوتاه مدت و بهره به نسبت پایین فعالیت دارد و در آن امنیت بالایی برای سرمایه گذاری وجود دارد بازار پول شامل دارایی هایی مانند اسناد خزانه داری ، گواهی سپرده از بانک ها و یا اوراق تجاری از شرکت ها که در واقع اینها سرمایه گذاری های نقدی است که می تواند در هر زمان ،درست مثل حساب جاری پس گرفته شود . ریسک پایینی دارد و بازده آن بسیار کم است و نرخ آنها کمتر از تورم پس از مالیات می باشد.

 بازار اوراق قرضه

 ارزش بالاتری نسبت به بازار سهام برخوردار است به وسیله این  بازار میتوان از سرمایه‌گذاران برای شرکت‌ها و یا واسطه‌های مالی سرمایه جذب کردسیستم بازار اوراق قرضه بدین صورت است که به طور منظم، در زمان‌های مشخص و طبق قرارداد منعقد شده درصدی از سود سرمایه را به فرد سرمایه‌گذار پرداخت کرده و پس از سررسید بدهی، اصل میزان بدهی به صاحب سرمایه برگردانده می‌شود. 5 نوع از اوراق قرضه شامل اوراق خزانه داری آمریکا،اوراق پس انداز،اوراق قرضه آژانس،اوراق قرضه شهرداری،اوراق مشارکت می باشد .

بازار سهام

بازاری است که سهام شرکتهای عامیانه در آن معامله می شود. بازار اصلی جایی است که شرکت ها در یک عرضه اولیه سهام عمومی را در اختیار عموم قرار می دهند تا سرمایه جمع کنند. بر این اساس محل اجتماع خریداران و فروشندگان سهام است.بازار سهام به عنوان یکی انواع بازارهای مالی می باشد که ساده ترین راه برای خرید سهام در هر کشور از طریق کارگزارهای آنلاین انجام می شود. پس از افتتاح و تأمین اعتبار حساب خود ، می توانید سهام شرکت های عام رو را از طریق وب سایت کارگزار در عرض چند دقیقه خریداری کنید.
بازار سهام (Stock Market) برای اکثر سرمایه‌گذاران بازاری شناخته شده است .
در این بازار امکان خرید و فروش سهام مالکیت شرکت‌های عام وجود دارد. افراد می توانند از دو روش افزایش قیمت سهام و یا دریافت سود سهام، سرمایه اولیه خود را افزایش می‌دهند.

انواع جفت ارزهای مهم

جفت ارزهای موجود در بازار فارکس، به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

  • جفت ارزهای اصلی
  • جفت ارزهای فرعی
  • جفت ارز های غیر معمول

جفت ارزهای مهم (اصلی(major))

عمده ترین معاملات خرید و فروش روزانه در این دسته انجام می شود. در تمام جفت ارزهای اصلی( major ) دلار آمریکا وجود دارد. زیرا این ارز جز برترین ذخیره های جهانی می باشد. از نمونه جفت ارزهای اصلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

EUR/USD که نام اختصاری یورو -دلار آمریکا است و نام مستعار آن Fiber می باشد

GBP/USDکه نام اختصاری پوند انگلستان -دلار آمریکا است و نام مستعار آن Cable می باشد

AUD/USD که نام اختصاری دلار استرالیا -دلار آمریکا است و نام مستعار آن Aussieمی باشد

NZD/USDکه نام اختصاری دلار نیوزلند -دلار آمریکا است و نام مستعار آن Kiwi می باشد

USD/CADکه نام اختصاری دلار آمریکا- دلار کانادا است و نام مستعار آن Loonie می باشد

USD/JPY که نام اختصاری دلار آمریکا -ین ژاپن است و نام مستعار آن Ninja می باشد

USD/CHFکه نام اختصاری دلار آمریکا -فرانک سویس است و نام مستعار آن Swissy می باشد

 

 

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: