دومین جفت ارز پر حجم دنیا

دومین جفت ارز پر حجم دنیا

دلار ین USD/JPY

USD / JPY (دلار آمریکا / ین ژاپنی) همچنین به عنوان “نینجا” شناخته می شود و دومین جفت ارزی است که معامله می شود. ین اغلب توسط معامله گران حمل و نقل که ین وام می گیرند و آن را به ارزها با بازده بالاتر سرمایه گذاری می کنند، استفاده می شود. بانک ژاپن سالها ناچار به مبارزه با تورم و رشد پایین بود و در نتیجه نرخ بهره بسیار پایینی دارد.

USD / JPY همچنین در حجم بسیار بالایی معامله می شود که منجر به اسپرد پایین و نقدینگی زیاد می شود. ین همچنین در بین معامله گران به عنوان حاشیه امن فارکس شناخته شده است.

این مسئله خیلی مهم هست که جفت ارز دلار به ین ژاپن مانند یورو به دلار از نقدشوندگی فوق العاده و اسپرد بسیار کم بهره مند است و برای بسیاری از معامله گرانی که به دنبال معامله امن می باشند مناسب هست.

دلارآمریکا و ین ژاپن به چه چیزی بستگی دارد؟

دلار آمریکا و ین ژاپن تحت تاثیر عواملی قرار می گیرد.

به عنوان مثال اختلاف نرخ بهره بین بانک مرکزی فدرال و بانک ژاپن می تواند بر نرخ ارز تاثیر بگذارد.

مثلا زمانی که بانک مرکزی ایالات متحده برای تقویت ارز خود اقدام می کند ارزش دلار آمریکا و ین ژاپن می تواند افزایش یابد. با توجه به اینکه ارزش دلار بالا تر از ین است و یا بالعکس است.

کدام سازمان ها هستند که نرخ دلار آمریکا و ین ژاپن را تنظیم می کنند؟

همانند سایر ارز ها نرخ بهره دلار آمریکا و ین توسط بانک مرکزی این دو کشور تعیین می شود.

در حقیقت برای این جفت ارز فدرال رزرو ایالات متحده است که مسئول تعیین نرخ است. برای ین هم بانک ژاپن است که نرخ بهره را برای این ارز به روز می کند.

چرا نرخ ها بر نرخ دلار آمریکا و ین ژاپن تاثیر می گذارد؟

نرخ بهره هر کدام از ارز ها در یک جفت ارز خاص مورد توجه است.زیرا در سود یا ضرر ثبت شده هنگام خرید یا فروش این جفت گنجانده شده است . زمانی که یک ارز نرخ بهره رو به بالا داشته باشد سود سرمایه در زمان فروش افزایش خواهد یافت.

تاریخچه

از اواخر دهه 1970 تا اواسطه دهه 1980 ین ارزشش را در مقایسه با رقیب آمریکایی اش به میزان بسیار زیادی از دست داد. تا سال 1985 و توافق نامه های پالازا که به دولت آمریکا دستور داد تا از کاهش ارزش دلار در مقایسه با سایر ارز ها جلوگیری کند سپس به دلیل بحران مالی که تا سال 2002 نوبت به کاهش مجدد ین رسید ولی ما امروزه شاهد افزایش ارزش ین هستیم.

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: