عرضه و تقاضا در بورس و ساز و کار آن ؟

متن سربرگ خود را وارد کنید.

عرضه و تقاضا

 

عرضه و تقاضا یکی از مهم ترین اصول اقتصاد هست که تاثیر قیمت را روی مقدار در بازار نشان می دهد. با تجزیه و تحلیل عرضه و تقاضا می توانید عملکرد بهتری در بازار داشته باشد.

 

قانون عرضه ‌و تقاضا چیست؟

قانون عرضه ‌و تقاضا رابطه‌ای اقتصادی بین فروشندگان و خریداران کالاهای مختلف است. تئوری عرضه‌ و تقاضا بیان می‌کند که قیمت یک محصول به در دسترس ‌‌بودن آن و تقاضای خریداران بستگی دارد.

 

مبانی عرضه و تقاضا

تقاضا

تقاضا تمایل و قدرت مصرف کننده برای خرید یک کالا یا دریافت خدمات هست.در قانون ایمن گونه هست که با کاهش قیمت یک کالا مقدار تقاضای آن افزایش می یابد.

عوامل مختلفی هستند که بر میزان افزایش تقاضا اثر می گذارند مهم ترین عامل ان قیمت یک کالا و یا اوراق بهادر آن است . درآمد افراد، سلیقه و تعداد مصرف‌کنندگان، انتظارات افراد در رابطه با تغییرات قیمتی آینده آن محصول، قیمت کالاهای مرتبط با کالای مورد نظر و… همگی از عوامل موثر بر تقاضای یک کالا، محصول یا خدمت است.

 

عرضه

در مقابل تقاضا عرضه قرار دارد که منظور از عرضه آن کالا یا خدماتی هست که شرکت ها و… در اختیار مصرف کنندها قرار می دهد.

عرضه هم مانند تقاضا می باشد و عوامل مختلفی روی آن اثر می گذارد مانند هزینه های تولید / رقبا  و تولید کنندگان موجود در یک صنعت و …

بررسی عدم تعادل در بازار

عدم تعادل زمانی اتفاق می افتد که بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار نباشد.

مازاد عرضه

زمانی که قیمت از قیمت تعادلی تعیین شده بالا تر باشد مازاد عرضه اتفاق می افتد.

 

مازاد تقاضا

زمانی که قیمت کالا از قیمت تعیین شده پایین تر باشد تقاضا آن کالا بیشتر می شود در حالی که تولید کننده به اندازه کافی تولید نکرده است و مازاد تقاضا اتفاق می افتد.

 

تعادل در عرضه و تقاضا چیست؟

زمانی که میزان عرضه و تقاضا با هم برابر باشد در بازار تعادل به وجود می آید.

 

انتقال و حرکت چیست؟

حرکت:

در نمودار تقاضا حرکت یعنی تغییر قیمت یا تعداد تقاضا از یک نقطه به نقطه دیگر.حرکت در نمودار تقاضا نشان دهنده این است که تقاضا پیادار است.

در نمودار عرضه، حرکت در طول منحنی عرضه یعنی رابطه عرضه پایدار است. حرکت در این نمودار هم یعنی رابطه عرضه و قیمت با تغییر قیمت ثابت بماند.

 

انتقال:

انتقال در منحنی، یعنی با ثابت ماندن قیمت، میزان عرضه یا تقاضا کم و زیاد شود. انتقال بر عکس حرکت به معنی تغییر کردن رابطه بین قیمت و عرضه یا تقاضا است.

 

 

 

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: