فارکس چیست ؟

فارکس چیست ؟

فارکس(FOREX) در لغت از عبارت Foreign Exchange که به معنای تبادل ارزهای خارجی می باشد تشکیل شده است .فارکس برخلاف بورس بازار فیزیکی متمرکزی ندارد .مراکز عمده معاملات ارزی در فارکس را بانک های بزرگ بین المللی و کشور های عضو G10 تشکیل میدهند  این یازده ملل شامل  ایالات متحده آمریکا، کشور‌های با واحد پولی یورو (بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و سوئد)، بریتانیا، کانادا، استرالیا و ژاپن می باشد .  بزرگترین بازار مالی دنیا بازار فارکس هست که روزانه تیلیاردها دلار پول در آن بازار جابه جا می شود و پتانسیل درآمدزایی خارق العاده ای دارد .

نرخ تبدیل ارز یا Exchange rate در بازار فارکس به چه صورت است ؟

 بازار فارکس  نرخ تبدیل را برای تمام ارز‌ها مشخص می‌کند و تمام جنبه‌های خرید، فروش و معامله ارز‌ها را در قیمت‌های فعلی یا تعیین شده پوشش می‌دهد . در این بازار ارز‌ها به صورت جفتی معامله می‌شوند، در فارکس ارزش مطلق یک ارز تعیین نمی‌شود بلکه این بازار ارزش نسبی آن‌را با تنظیم قیمت بازاری یک ارز در صورت خریداری ارز دیگر مشخص می‌کند. برای مثال تبدیل ارزی در فضای فارکس بدین صورت است که  نرخ تبدیل یورو به دلار در بازار فارکس به شما میگوید به ازاری یک یورو 1.13 دلار به شما تعلق میگیرد . این بدان معناست که شما 100،000 یوروی خود را  را می‌توانید با 113،000 دلار تعویض کنید .

سشن معاملات در فارکس چیست ؟

بازار فارکس ۲۴ ساعته است اما این به معنی آن نیست که روند معاملات در بازار همواره ثابت باشد. چرا که تغییرات شبانه روزی در جای جای دنیا متفاوت است و مسلما در آن طرف دنیا که روز است  فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی دنیا در جریان میباشد . انواع سشن های معاملاتی  بازار فارکس در سه بخش تقسیم بندی شده است .

بازار آمریکا (US Session) که زمان بازگشایی آن 16:30 و زمان بسته شدن آن 21:00 می باشد

بازار آسیا (Asian Session) که زمان بازگشایی 8:00 و زمان بسته شدن 16:30 می باشد

بازار اروپا (European Session) که زمان بازگشایی 0:00 و زمان بسته شدن 8:00 می باشد

بهترین زمان ترید در فارکس ؟

براساس زمان بندی سشن ها بیشترین حجم معاملات در سشن آمریکا و لندن اتفاق می افتد پس بهترین زمان معامله در بازار فارکس زمان همپوشانی آنهاست که حدودا از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۰ شب به وقت ایران است که از این لحاظ یک مزیت برای معامله گران ایرانی به حساب می‌آید.

انواع حساب های فارکس را معرفی کنید ؟

سه نوع حساب معاملاتی در بازار فارکس وجود دارد استاندارد، مینی و مدیریت‌شده . هر کدام از این حساب‌ها شامل مزیت ها و محدودیت های هستند  استفاده کردن از هر کدام این حساب ها توسط شما به میزان ریسک‌پذیری‌تان، حجم سرمایه‌گذاری اولیه و زمانی که به صورت روزانه برای سرمایه‌گذاری صرف می‌کنید، وابسته است

حساب معاملاتی  استاندارد ؛یکی از رایج‌ترین انواع حساب‌هاست. این حساب امکان دسترسی به لات‌های استاندارد به ارزش ۱۰۰ هزار دلار را فراهم می‌کند. البته این به معنی نیاز به ۱۰۰ هزار دلار برای آغاز معامله نیست. طبق قوانین پیش‌پرداخت و لوریج در فارکس (عموماً ۱:۱۰۰) برای معامله یک لات استاندارد  به ۱۰۰۰ دلار پیش‌پرداخت نیاز است.

حساب معاملاتی مینی ؛که در این حساب تراکنش با لات‌های مینی امکان‌پذیر است معمولا در اکثر بروکر ها  مینی لات معادل ۱۰هزار دلار یا یک دهم حساب معاملاتی استاندارد است بیشتر بروکرهای حسابهای استاندارد استفاده از حساب های مینی را نیز فراهم کرده اند .

حساب معاملاتی مدیریت شده؛این حساب  به پرداخت کارمزد‌های بیشتری  نیاز دارد و برای افرادی که برای حساب خود به مدیر حرفه‌ای پرتفوی نیاز دارند، مناسب به شمار می‌رود لازم به ذکر است اگر چه سرمایه به معامله‌گر تعلق دارد اما تصمیمات خرید و فروش را معامله‌گر اتخاذ نمی‌کند معامله‌گر میزان سود و ریسک موردنظر را تعیین  کرده فرد مدیریت ‌کننده حساب برای دسترسی به این اهداف تلاش می‌کند.

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: