نرخ تبدیل ارز یا currency excange rate

اسپرد در فارکس چیست ؟

به میزان اختلاف قیمت خرید ارز (ASK) و قیمت فروش ارز (BID) اسپرد می گوییم و مبلغ اسپرد در دل نرخ خرید و فروش جفت ارز مورد نظر شما قرار داده شده است. یک کارگزار یا Broker از طریق اسپرد کسب درآمد میکند. کارگزار با ارائه خدمات و به عنوان واسطه شما معاملات شما را پیش میبرد و دستمزد خود را در غالب اسپرد دریافت میکند. در فارکس نیز مانند بازار های مالی دیگر و بورس معامله ای با کارمزد صفر درصد یا بدون کارمزد وجود ندارد؛ در بیان عامیانه اگر شما بخواهید یک قطعه را از شرکتی خریداری کنید و به دست یک کارگاه که به ان نیاز دارد  برسانید شما باید آن قطعه را از کارگاه با قیمت تولید بخرید و با اضافه کردن سود جزئی آن را به دست مصرف کننده در کارگاه برسانید این روال مرسوم کسب درآمد برای واسطه های بازار است .

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس ؟

ابتدا باید بدانیم که در فارکس ارزها به صورت جفت معامله می شوند و فرمت کلی آن بصورت xxx/yyy است  که xارز پایه و y ارز متضاد یا متقابل می باشد. برای مثال در جفت ارز EUP/USD، یورو ارز پایه و دلار ارز متضاد است. در جفت ارز یورو/دلار به طور مثال :EUR/USD=1.1350/1.1320 را در نظر بگیرید، مبلغی که در سمت چپ قرار دارد نرخ خرید یا BID بوده و مبلغ سمت راست نرخ فروش یا ASK  میباشد و اسپرد این معامله که تفاوت بین قیمت خرید و فروش  است  مبلغ  Spread=30 cent محاسبه می شود .

نحوه عملکرد اسپرد در فارکس چگونه می باشد ؟

اسپرد در واقع همان هزینه یا کمیسیونی است که کارگزار از شما می گیرد تا معامله شما را به کسی دیگر وصل کند. و واسطه ای است تا یک معامله جوش بخورد. وقتی دارایی شما خوش فروش باشد لازم نیست برای انجام معامله خود کمیسیون زیادی به بروکر بپردازید تا به اصطلاح دارایی شما را آب کند اما زمانی که دارایی شما اعتبار کمی دارد و فروش آن با مبلغ خوب  کار آسانی نیست و کسی تمایل به خرید آن نداشته باشد در نتیجه شما باید اسپرد بیشتری به کارگزار خود پرداخت کنید تا برای دارایی شما مشتری خوبی پیدا کند .

انواع اسپرد را معرفی کنید ؟

بروکرها در دو شیوه مختلف Spread دریافت می کنند به صورت اسپرد ثابت و اسپرد متغییر :

اسپرد ثابت : در این حالت بروکر در تمام زمان های بازار یک میزان اسپرد دریافت می کند. این پلتفرم توسط کارگزارانی که  با مدل میز معاملاتی فعالیت می کنند ارائه می شود. در این روش بروکرها از ارائه دهنده خود پوزیشن بزرگی را می خرند و آن را در غالب پوزیشن های کوچکتر به معامله گران دیگر ارائه می دهند. در این حالت کنترل قیمت معاملات در دست بروکر ها است.

اسپرد متغییر : در این مدل از اسپرد فرد واسطه یا بروکر در هر معامله میزان متفاوتی اسپرد یا کمیسیون دریافت می کند. بروکرهایی که با مدل میزغیر معاملاتی فعالیت می کنند بدین گونه اسپرد خود را دریافت می کنند. آنها قیمت های مختلف جفت ارزها را از ارائه دهندگان نقدینگی دریافت و آنها را به میز معاملاتی انتقال می دهند. در واقع آنها هیچ کنترلی روی اسپردها ندارند و فقط تفاوت قیمت جفت ارزها را هر چه که باشد دریافت می کنند .

چه عواملی روی اسپرد تاثیر می گذارد ؟

  • عرضه یا تعداد کل سهام یا دارایی که برای معامله در دسترس است
  • تقاضا و میزان علاقه به یک سهام یا دارایی
  • کل فعالیت معاملاتی در آن سهام یا دارایی
5/5

اشتراک گذاری این پروژه: