نرخ تبدیل ارز یا currency excange rate

نرخ تبدیل ارز یا currency excange rate

نسبت قیمت ارز یک کشور به قیمت ارز کشور دیگر را نرخ تبدیل ارز گوییم. در معاملات و مبادلات بین المللی از پول رایج کشوری که معامله با آن انجام می شود صورت می پذیرد.  نرخ ارز رابطه تعریف شده برای پرداخت ها در این مبادله و عددی است که ارزش پول کشوری را برحسب پول کشوردیگر درزمان معین نشان می دهد. به بیان دیگر نرخ تبدیل، به ارزشِ واحدِ پولیِ یک کشور در مقابلِ ارزشِ واحدِ پولیِ یک کشور دیگر گفته می شود .

انواع نرخ تبدیل کدامند ؟

  • اغلب نرخ تبدیل شناور یا Free-floating rates هستند و براساس میزان عرضه و تقاضا بازار و نوسانات ارزش ارزهای کشورهای مختلف بالاو پایین می شوند .
  • برخی کشور ها سعی میکنند مبادلات ارزیشان را در یک محدوده مشخص و مرزبندی کنند بنابراین، ارزش ارزهای محدود شده می‌تواند توسط دولت آن کشور تعیین شود. براین اساس نرخ تبدیل آنها شناور نبوده و دارای چهارچوب و محدوده می باشند .

نرخ تبدیل چگونه محاسبه می شود ؟

برای محاسبه نرخ تبدیل ارز همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز را در نظر میگیریم ،با استفاده از حروف مخففی که نشان‌دهندهٔ نام ارزهای ملی کشورها است جفت ارز ها را نامگذاری میکنیم . به عنوان نمونه حرف مخفف USD نشان‌دهندهٔ دلار ایالات متحده آمریکا می‌باشد که دو حرف اول USمخفف ایالت متحده آمریکا و حرف D به دلار آمریکا اشاره دارد .

معادله تبدیل ارز به این صورت است :  تعداد یوروها × نرخ تبدیل = دلار

برای مثال شما میخواهید  166.66 یورو را به دلار تبدیل کنید شما باید بفهمید که هر یورو چند دلار می ارزد. در حقیت نرخ برابری آن ها چه عددی است. سپس یوروی خود را بدهید و در ازای آن دلار بگیرید وقتی شما به صرافی مراجعه میکنید صرافی به شما 191.67 دلار میدهد با توجه به معادله بالا نرخ تبدیل ارز 1.15 می باشد .

نرخ لحظه‌ای (Spot rate) در برابر نرخ سَلَف (Forward rate)

نرخ‌های تبدیل می‌توانند دارای نرخی به نام نرخ لحظه‌ای و یا ارزش نقدی نیز باشند که برابر با ارزش فعلی بازار می‌باشد. از سویی دیگر، نرخ تبدیل ممکن است ارزشی سَلَفی داشته باشد که بسته به انتظارات بازار از بالا یا پایین رفتن ارز نسبت به نرخ لحظه‌ایش در نظر گرفته می‌شوند.

ارزش نرخ سَلَف ممکن است طی تغییرات رخ داده در نرخ‌های بهرهٔ یک کشور، دچار نوسان شود. برای مثال، بیایید معامله‌گری را در نظر بگیریم که پیش‌بینی کرده است که محدودهٔ اقتصادی یورو، تصمیم به تعدیل سیاست‌های پولی در برابر ایالات متحدهٔ آمریکا گرفته است. در این حالت، معامله‌گر می‌تواند دلار را در برابر یورو خریداری نماید، که این خود باعث افت ارزش یورو می‌شود.

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: