چه چیز های در بازار فارکس معامله می شود

چه چیزهای در بازار فارکس معامله می شود

خرید ارز در بازار فارکس به معنای خرید سهام از اقتصاد یک کشور است در معاملات فارکس ، وقتی که مثلاً ین ژاپن می خرید ، اساساً در حال خرید “سهام” از اقتصاد ژاپن هستید. و به این معناست که شما شرایط اقتصاد ژاپن را خوب دیده ای و آینده خوبی برای ارز آن پیش بینی میکنید وامیدوارید با خرید و فروش این ارز  در نهایت سود کنید .برای خرید ارز در فارکس باید جفت ارز خریداری کنید یعنی خرید یک ارز در مقابل ارز دیگر و لازم است جفت ارز های سود آور را بشناسید ،جفت ارزها به سه دسته ارزهای اصلی یا ماژور و ارز های فرعی یا مینور و اگزوتیک تقسیم می شوند :

نمادهای ارزی همیشه دارای سه حرف هستند. دو حرف اول نام کشور و حرف سوم اشاره به نام واحد پول آن کشور دارد ، که معمولاً اولین حرف نام ارز آن کشور است. این سه حرف به عنوان کد ارزهای ISO 4217 شناخته می شوند. به عنوان مثال NZD را در نظر بگیرید NZ مخفف نیوزیلند ، و D مخفف دلار است.

ارز های اصلی

گرچه ارزهای زیادی برای معامله کردن وجود دارند، اما بهتر است به عنوان یک معامله‌گر تازه‌کار در بازار فارکس، معامله کردن را با “ارزهای اصلی” آغاز کنید. حجم بسیار سنگینی از معاملات بر روی این ارزها انجام میشود . به جفت ارزهایی که یکی از آن دلار آمریکا (USD) باشد، جفت ارز ماژور یا اصلی هستند برای مثال جفت ارزهای EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY و…. جفت ارزهای اصلی می باشند . با توجه به جفت ارزهای بالا میبینید که جفت ارزهایی که ارز کم ارزش تر است، به عنوان ارز دوم و در جفت ارزهایی که ارز با ارزش تری است، به عنوان ارز پایه نوشته شده است.

جفت ارزهای فرعی مینور یا کراس

جفت ارزهایی مانند EUR/GBP, EUR/CHF,GPB/JPY و… و زمانیکه هیچ یک از دو ارز یک جفت ارز دلار آمریکا نباشد، به آن جفت ارز مینور می گوییم

اما حاصل برابری ارزهای بزرگ دنیا هستند جفت ارز کراس میگویند. مهم ترین جفت ارز کراس جفت ارز EUR/GBP هست که بسیار نقش مهم و حیاتی ای را در بازار اقتصاد دنیا ایفا میکند.

خرید و فروش شاخص در فارکس یکی از معاملات پایداری نسبی خوبی  است که جدیدا وارد فضای معاملاتی فارکس شده است  روش کار به این صورت است که شما پیش بینی میکنید سهام برخی از شرکت های بزرگ دنیا همچون اپل، مایکروسافت و… رو به رشد است برای خرید سهام این شرکت ها شما اگر در ایران باشید با توجه به بازار مالی کشورمان  این کار غیر ممکن است اگر ساکن کشورهای دیگر باشید احتمالا با سرمایه گذاری در بورس آن کشور می توانید سهام شرکت ها را معامله کنید بنابراین سرمایه گذاری بر روی ارزش اسمی شاخص ها که امکان معامله آن ها وجود دارد، کار عاقلانه و با ریسک پایین تری بوده و کار معقول تری به نظر می رسد.

چند شاخص سهام در فارکس :

داوجونز

شاخص داوجونز در دسته اولین شاخص های ابداع شده در بازار بورس ایالات متحده آمریکا است. امروزه می توان شاخص داوجونز در فارکس نیز خرید و فروش کرد. حال سوال اینجاست که شاخص داوجونز چیست و سهام چه شرکت هایی را شامل می شود؟
داو جونز سهام 30 شرکت آمریکایی که در زمینه های ارائه کالا، خدمات، بهداشت، صنایع، نفت، گاز و… فعالیت می کنند را ارائه می دهد. معیاری که شاخص داوجونز برای انتخاب شرکت ها در نظر می گیرد، ارزش یک سهم هر شرکت است.
به بیان بهتر داوجونز 30 شرکتی که ارزش هر سهم آن ها نه خیلی بالا و نه خیلی کم باشد را انتخاب کرده و در شاخص خود قرار می دهد. شاخص داوجونز در فارکس نیز وجود داشته و شما می توانید نمودار شاخص فارکس داوجونز در متاتریدر را بررسی کرده و در صورت تمایل ارزش اسمی سهام داوجونز را خریداری کنید. بنابراین یکی دیگر از پاسخ های چه چیزهایی در فارکس معامله می شود، مشخص شد.

DAX30

یکی دیگر از شاخص های اقتصادی فارکس، شاخص DAX30 است. شاخص DAX30 همانند شاخص داوجونز، سهام 30 شرکت را دربر می گیرد؛ با این تفاوت که DAX30 سهام 30 شرکت آلمانی را شامل می شود. دکس، 30 شرکتی که در سهام فرانکفورت بالاترین ارزش را دارند در نظر گرفته و بر مبنای سختگیری های آماری مداوم برای آن ها شاخص ارائه می دهد. شاخص دکس برای کشور آلمان و به طور کلی کشورهای پیشرفته اروپایی شاخص بسیار مهم و تعیین کننده ای محسوب می شود.

شاخص S&P500 (Standard and Poor’s index)در این شاخص حدود 500 شرکت آمریکایی که دارای بیشترین ارزش کل هستند، قرار می گیرند.  معیار شاخص S&P500، ارزش کل شرکت های آمریکایی بازار بورس نیویورک است. خرید ارزش اسمی شاخص های اقتصادی در فارکس، طرفداران بسیاری داشته و از سرمایه گذاری های کم ریسک در فارکس به حساب می آید.

NASDAQ100 شاخص نازدک 100

شاخصی است که سهام شرکت های مربوط به زمینه های تکنولوژی همانند مایکروسافت، اپل و دیگر شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی و بیوتکنولوژی را شامل می شود. همانطور که از عدد 100 در آخر اسم این شاخص مشخص است، صد شرکت در شاخص نزدک 100 محاسبه می شوند.
تفاوت نزدک با شاخص داوجونز یا S&P500 این است که نزدک تنها کشورهای مستقر در ایالات متحده آمریکا را در نظر نمی گیرد. بلکه 100 شرکت پیشتاز در تکنولوژی که هر کجای دنیا باشند می توانند در شاخص نزدک 100 وارد شوند.

همچنین در بازار بزرگ فارکس معاملات نفتی ،طلا ،نقره ،سنگ های قیمتی و….بسیار پرسود و درآمد می باشد اگر چه بیشترین آیتمی که روزانه در فارکس معامله می شود، انواع جفت ارزها و به طور کلی ارز است انتخاب اینکه بر روی چه کالای معاملاتی سرمایه گذاری کنید با شما است و به میزان سرمایه شما بستگی دارد

5/5

اشتراک گذاری این پروژه: